Олиб қочилган автомашинада сайр қилмоқчи бўлган йигитча ЙТҲга учради
Тошкент. 2020 йилнинг 07 ноябрь куни соат 11:00 дан соат 14:00 га қадар бўлган вақт оралиғида, номаълум шахс транспорт воситасини олиб қочиш мақсадида 27 ёшли Б.М. бошқариб келаётган ва 34 ёшли турмуш ўртоғи Д.М.га тегишли бўлган қора рангли “SPARK” русумли автоуловини Тошкент шаҳар Олмазор тумани Зарқайнар кўчасида жойлашган “А.Қодирий” номли истироҳат боғи ёнида қаровсиз қолдирилганидан фойдаланиб, автоуловнинг салонига ғайриқонуний равишда кириб, ўт олдириш тизимида турган калит билан автоуловни олиб қочиб, ҳодиса жойидан яширинган.
Шундан сўнг номаълум шахс автомашинани бошқариб бораётиб, Юнусобод туманида «NEXIA» русумли автомашина билан тўқнашиб ЙТҲ содир қилган, «NEXIA» автомашинаси ҳайдовчиси билан “келишиб олиш” мақсадида уни кейинроқ учрашиб зарарни қоплаб беришга ишонтириб, автомашина “ бардачогида” бўлган ҳамда транспорт воситасининг эгасига тегишли автоуловнинг техник паспортини бериб юборган. ИИО ходимларидан яшириниш мақсадида автомашинанинг давлат рақамларини ечиб олиб, ҳодиса жойидан яширинган.
Бироқ ички ишлар органлари ходимларининг тезкор ҳаракатлари ва ЙТҲ содир бўлган камераларда қайд қилинган видеоёзувлар ёрдамида ушбу фуқаро 21 ёшли муқаддам судланган М.А.лиги аниқланган
Қоидабузар фуқарони ушлаш чоралари кўрилганда, М.А. олиб қочилган автомашинани ўз истиқомат қиладиган кўп қаватли уйларнинг олдида ташлаб, уй юмушлари билан шуғулланиб юрганлиги аниқланиб, процессуал тарзда ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан номаълум шахсга нисбатан Олмазор тумани ИИО ФМБ Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 267-моддаси 1-қисми (транспорт воситасини олиб қочиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, М.А. айбланувчи тариқасида жиноят ишида иштирок этишга жалб қилиниб, унга нисбатан, қамоққа олиш тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.

ДТП послужило раскрытию ранее совершенного преступления
07 ноября 2020 года в период с 11:00 часов до 14:00 часов неизвестное лицо с целью угона транспортного средства находясь на против парка “А.Кодирий” расположенного на улице Заркайнар, Олмазарского района, воспользовался тем, что автомобиль марки “SPARK” принадлежащий 34-летнему М.Д., который в тот день находился под управлением его жены 27-летней М.Б. остался не закрыт, а ключ от автомобиля остался в замке зажигания сел в данный автомобиль и скрылся с места совершения преступления.
В ходе до следственной проверки было установлено, что злоумышленник, передвигаясь на данном автомобиле совершил дорожно-транспортное находясь в Юнусабадском районе происшествие столкнувшись с автомобилем марки «NEXIA», и для того, чтобы скрыть свое преступление совершенное им ранее, находясь на месте ДТП снял гос. номера с автомашины марки “SPARK”, после чего вошёл в доверие хозяину автомобиля «NEXIA» пообещав оплатить причинённый им в ходе ДТП ущерб, отдал принадлежащие хозяину автомашины “SPARK” документы, которые находились у него в бардачке и договорившись о способе встречи с ним скрылся с места совершения преступления.
Но благодаря оперативным действиям проявленных сотрудниками правоохранительных органов лицо совершившее данное преступление было установлено, при помощи камер видеонаблюдении, изъятых с места совершения ДТП на которых было четко изображены лица участников ДТП, как выяснилось им оказался ранее судимый 21-летний М.А.
Выехавшей для задержания злоумышленника по его временному месту проживания следственно-оперативной группой было установлено, что автомобиль марки “SPARK” находился во дворе многоэтажных домов на улице Коратош Шайхонтохурского района, который был осмотрен и изъят в качестве вещественного доказательства.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД Олмазарского района возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 267 (угон транспортного средства) Уголовного Кодекса РУз. М.А. привлечён в качестве обвиняемого и в отношении него избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу».
Следует отметить, что угон транспортного средства влечет уголовную ответственность по закону. Лицо, совершившее вышеуказанное преступление, может быть наказано лишением свободы сроком до 10 лет.
Уважаемые граждане и гости нашей столицы в целях предотвращения совершения подобных преступлений просим Вас быть более бдительными к вашему личному имуществу.