Ёқтирган қизи учун жанжаллашган йигит бир инсоннинг ҳаётига зомин бўлди
Андижон. 18 ёшли О.Н., ўзининг яхши кўрган қизига гап отганлиги учун 30 ёшли Ж.Ў., билан ўзаро жанжаллашганлиги оқибатида 2020 йилнинг 25 июль куни соат 22:30 да Асака тумани Қипчоқ МФЙ ҳудудида О.Н., қўлида бўлган темир бўлаги билан Ж.Ў., нинг бош қисмига уриб, тан жароҳати етказган. Натижада Ж.Ў., оғир тан жароҳати олиб шифохонага ётқизилган.
Ҳодиса жойини кўздан кечириш давомида, О.Н., томонидан Ж.Ў., га тан жароҳати етказилган бир дона темир бўлаги ашёвий далил тариқасида ўрнатилган тартибда расмийлаштириб олинган.
Ҳолат юзасидан Асака тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 104-моддаси 1-қисми (қасддан баданга оғир шикаст етказиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Жиноят иши бўйича О.Н., гумон қилинувчи тариқасида жалб қилиниб, процессуал тартибида ушланган.
Кўрсатилган тиббий муолажаларга қарамасдан Ж.Ў., жорий йилнинг 27 июль куни шифохонада вафот этган.
Жиноят иши ЖКнинг 104-моддаси 1-қисмидан 104-моддаси 3-қисми “д” бандига (жабрланувчининг ўлимига сабаб бўлган қасддан баданга оғир шикаст етказиш) қайта малакаланган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

Конфликт, возникший из-за девушки стоил жизни человека
Андижанская область. 25 июля 2020 года примерно в 22:30 часов на территории махаллинского схода граждан Кипчак Асакинского района 18-летний О.Н., на почве ревности к девушке, учинил ссору с 30-летним Ж.У., в ходе которой куском железной трубы нанес удар по голове Ж.У., нанеся тем самым последнему тяжкие телесные повреждения, в результате чего Ж.У. был доставлен в медицинское учреждение.
При осмотре места происшествия был обнаружен и изъят в установленном порядке кусок трубы, которым О.Н. нанес телесные повреждения Ж.У.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Асакинского района было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.104 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (умышленное нанесение тяжких телесных повреждений). О.Н. был привлечен в качестве подозреваемого и задержан в процессуальном порядке.
27 июля текущего года Ж.У. несмотря на усилия врачей скончался в медицинском учреждении.
В связи с чем, уголовное дело было переквалифицировано на п. “д” ч.3 ст.104 УК Республики Узбекистан (умышленное нанесение тяжких телесных повреждений, повлекших смерть потерпевшего). Предварительное следствие продолжается.