Чет эллик тадбиркорни катта мидордаги пулга алдашди, тергов олиб борилмоқда.
Андижон. 2015 йилнинг ноябрь ойида 37 ёшли Т.А., Хитой Халқ Республикаси фуқароси 43 ёшли А.З. билан танишиб, А.З.нинг ишончига кириб, ўзаро биргаликда ХХРдан Ўзбекистонга цитрус меваларни эксперт қилиш бўйича келишувга эришган. Шу тариқа, 2016 йилнинг январь ойигача А.З. томонидан юборилган умумий баҳоси 1.201.082.400 сўм (126.000 АҚШ доллари) га тенг бўлган цитрус мева маҳсулотларини Ўзбекистон ҳудудида қабул қилиб олишга эришиб, маҳсулотнинг бир қисми яъни 616.746.280 сўм (64.700 АҚШ доллари) пулларни А.З.га берган. Ҳамда маҳсулотларни ички бозорларда сотиб, қолган 584.336.120 сўм (61.300 АҚШ доллари) миқдоридаги пулларни ҳозирги кунга қадар қайтариб бермасдан, ўзининг шахсий эҳтиёжларига сарфлаб юборган.
Мазкур ҳолат юзасидан А.З.нинг аризасига асосан дарҳол 2020 йилнинг 21 январь куни Андижон шаҳар ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “а” банди (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда Т.А. гумон қилинувчи тариқасида ишда иштирок этишга жалб қилинган.

Мужчина обманул иностранного предпринимателя на крупную сумму, идет расследование.
Андижан. В ноябре 2015 года житель Андижанского района 37-летний Т.А. познакомился с гражданином Китайской Народной Республики, 43-летним А.З. Войдя в доверие иностранца он договорился о поставке с территории КНР цитрусовой продукции с последующей реализацией на территории Узбекистана. До января 2016 года цитрусовая продукция на сумму 1.201.082.400 сум (в эквиваленте-126.000 долларов США) была завезена на территорию Узбекистана и предоставлена в распоряжение Т.А. Последний сбыл товар и выплатил иностранному предпринимателю часть стоимости - 616.746.280 сум (64.700 долларов США). Остальной доход от продажи в размере 584.336.120 сум (61.300 долларов США) по сей день не выплатил и истратил на свои нужды.
По данному факту 21 января 2020 года, сразу после обращения А.З. с заявлением, Следственным отделом при УКД ОВД города Андижана возбуждено уголовное дело по п. “а” ч.2 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество, в крупном размере). В настоящее время Т.А. привлечен по делу в качестве подозреваемого, Предварительное следствие продолжается.