Қорақалпоғистон Республикаси. 2021 йилнинг 08 март куни тунги соат 03:30 ларда номаълум шахслар Нукус шаҳар 22-кичик туманида яшовчи 40 ёшли Манар К., нинг яшаш хонадонида вояга етмаган 11 ёшли Қундуз К., ва 7 ёшли Алибек К., лар уйда ёлғиз ўтирганликларидан фойдаланиб, уларга “онангиз пицца бериб юборди” деб хонадон эшигини очтириб, уларнинг қаршиликлари қарамасдан ушбу хонадонга ғайриқонуний равишда кириб жами 25 000 000 сўмлик тилла-тақинчоқларни талончилик йўли билан қўлга киритиб, ҳодиса жойидан яширинганлар.
Олиб борилган терговга қадар текширув ҳаракатлари давомида, ушбу жиноятни содир қилган Самарқанд вилоятидан Нукус шаҳрига ишлаш мақсадида келган фуқаролар 25 ёшли Шоҳижаҳон Ш., 22 ёшли Ойбек Б., 24 ёшли Шохрух А.,лар содир этганликлари аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Нукус шаҳар ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Шохижаҳон Ш., Ойбек Б., ва Шохурх А.,ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 166-моддаси 3-қисми «Б» банди (Талончилик) билан жиноят иши қўзғатилиб, процессуал тартибда ушланганлар.
Таъкидлаш жоизки, бу турдаги жиноятлар учун Жиноят кодексининг нормаларига кўра, 5 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланади.

Республика Каракалпакстан. 08 марта 2021 года в 03:30 часов, неизвестные лица по предварительному сговору, будучи осведомленными о распорядке рабочего времени 40-летней Манар К., согласно своему преступному плану зная, что последняя оставляет в доме своих несовершеннолетних детей (11 лет) Кундузу К. и (7 лет) Алибека К. дома одних, под предлогом доставки пиццы наведались в дом гражданки, в период когда та находилась на работе. Злоумышленники, постучав в дверь сообщили детям потерпевшей, что их мать передала для них пиццу, тем самым воспользовавшись доверчивостью детей,преступникам удалось распереть запертую дверь, а после несмотря на оказанные сопротивления несовершеннолетних противоправно проникли в квартиру завладели золотыми изделиями на общую сумму 25.000.000 сум после чего скрылись с места совершения преступления.
В ходе проведенной доследственной проверки, было установлено, что данное преступление было совершено со стороны жителей Самаркандской области, приехавших на заработки в город Нукус 25-летним Шохижахоном Ш., 22-летним Ойбеком Б. и 24-летним Шохрухом А..
По данному факту со стороны Следственного отделения УКД ОВД города Нукуса в отношении Шохижахона Ш., Ойбека Б. и Шохруха А. возбуждено уголовное дело по п. «б» ч. 3 ст. 166 (грабёж) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, которые были задержаны в процессуальном порядке.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде лишения свободы от 5 до 10 лет.