Аниқланган ўқ-дорилар отиш учун яроқли, ҳолат бўйича жиноят иши қўзғатилди
Тошкент вилояти. 2020 йилнинг 10 ноябрь куни Бўстонлиқ туман ИИБ ЖҚБ ходимлари томонидан олиб борилган тезкор тадбир давомида, Бўстонлиқ туманида яшовчи 44 ёшли Рустам Д., хонадонида ноқонуний равишда 4 дона 16 калибрли ўқ дори ҳамда 2 дона патрон, 55 дона думалоқ шаклдаги қўрғошин (кортеч) ларни сақлаб келаётганлиги аниқланиб, ушбу ўқ-дорилар ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Суд баллистик экспертизада, 4 дона патронлар 1965-1971 йилларда Россия Федерациясида ишлаб чиқарилган, 16 калибрли силлиқ милли, яъни «ЗК», «ИЖ-16», «ИЖ-17», «МЦ-21», «Модель-Б», «Модель-А», «ИЖ-БК», «ИЖ-Б-46», «ИЖ-К», «ИЖ-18» русумли ов қуролларидан ўқ отиш учун мўлжалланган патронлар, 2 дона ялтироқ металдан ишланган ўқлар эса йирик ҳайвонларни отиш учун мўлжалланган ўқлардир. Тадқиқотга тақдим этилган 55 дона кортеч ўқлар майда ҳайвон ва паррандаларни отиш учун мўлжалланган ўқлардир. Тадқиқотга тақдим қилинган 4 дона патронлар отиш учун яроқли эканлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Бўстонлиқ тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан фуқаро Рустам Д.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 248-моддаси 1-қисми (қурол, ўқ-дорилар, портловчи моддалар ёки портлатиш қурилмаларига қонунга хилоф равишда эгалик қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Ҳозирда Рустам Д. исмли шахс жиноят ишида гумон қилинувчи тариқасида иштирок этишга жалб қилиниб, ҳимоячи иштирокида суроқ қилинган.

Патроны найденный в Ташкентской области оказались пригодными для стрельбы, возбужденно уголовное дело
Ташкентская область. 10 ноября 2020 года при проведении оперативного мероприятия сотрудниками ОУР Бостанлыкского РОВД было установлено, что житель данного района 44-летний Рустам Д. в своем доме, незаконно хранил 4 патрона 16 калибра и 2 патрона с золотистыми пулями, так же картечи в количестве 55 штук, которые были изъяты в качестве вещественных доказательств в присутствии понятых.
Согласно заключению судебно-баллистической экспертизы, установлено, что изъятые у Рустама Д. патроны в количестве 4 штук изготовлены в 1965-1971 годах в СССР и являются патронами огнестрельных ружей подходящими для стрельбы из моделей: «ЗК», «ИЖ-16», МЦ-21», «Модель-Б», «Модель-А», «ИЖ-БК», «ИЖ-Б-46», «ИЖ-К», «ИЖ-18», 2 золотистые пули являются огнестрельными предназначенные для охоты на крупного зверя. Предоставленные на исследование картечи в количестве 55 штук предназначены для охоты на мелкого зверя и на птиц, патроны в количестве 4 штук пригодны для производства выстрелов.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Бостанлыкского района возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.248 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Незаконное владение оружием, боевыми припасами, взрывчатыми веществами или взрывными устройствами) Рустам Д. привлечен в качестве подозреваемого и допрошен при участии адвоката.
Уважаемые граждане напоминаем, что лицо добровольно сдавшее оружие, боевые припасы, взрывчатые вещества или взрывные устройства освобождается от ответственности.