“Саёқ юрсанг, таёқ ейсан” ....
Тошкент шаҳри. 2021 йилнинг 17 март куни соат 04:00 дан 05:00га қадар бўлган вақт оралиғида Яшнобод тумани Олтинтепа кўчасида 18 ёшли Самандар А., Бахтиёр Ё., Игорь Л., Фарҳод Қ., Шохрух С.,лар шаҳвоний мақсадларда икки нафар номаълум аёллар билан танишиб, уларга олдиндан 600 000 сўм пул ва ўзларига тегишли бўлган нархи 5.200.000 сўмлик “iPhone Xs”, 600.000 сўмлик “RedMi-5”, 4.000.000 сўмлик “iPhone 8+”, 700.000 сўмлик “iPhone 6”, 1.500.000 сўмлик “iPhone 7” русумли уяли телефон аппаратларини гаров эвазига берган вақтларида «Cobalt» русумли автомашинага ўтириб, ҳодиса жойидан қочиб кетганлар.
Олиб борилган терговга қадар текширув ҳаракатлари давомида, ушбу жиноятни 27 ёшли Юлдуз Б., 26 ёшли Муҳайё С., ва Жамшид А.,лар содир этганликлари аниқланиб, процессуал тартибда ушланганлар.
Мазкур ҳолат юзасидан Яшнобод тумани бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Юлдуз Б., Муҳайё С., ва Жамшид А.,ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 166-моддаси 2-қисми “в” банди (Талончилик) билан жиноят иши қўзғатилиб, гумон қилинувчи тариқасида жалб қилинганлар.

Решили развлечься, последствия оказались не предсказуемы
Ташкент. 17 марта 2021 года в промежутке времени между 04:00 и 05:00 часов утра, группа 18-летних ребят, а именно Самандар А., Бахтиёр Ё., Игорь Л., Фарход К., Шохрух С. находясь на улице Олтинтепа Яшнабадского района, с целья «отдыха» познакомившись с двумя неизвестными женщинами и договорились провести время вместе, а за это время предоставить им денежные средства в размере 600.000 сум, кроме этого в качестве залога молодые люди отдали принадлежащие им мобильные телефоны марки «iPhone Xs» стоимостью 5.200.000 сум, «RedMi-5» стоимостью 600.000 сум, «iPhone 8+» стоимостью 4.000.000 сум, «iPhone 6» стоимостью 700.000 сум и «iPhone 7» стоимостью 1.500.000 сум, после того как девушки завладели предоставленными им деньгами и мобильными телефонами сели в автомашину марки «Cobalt» и скрылись места происшествия.
В ходе проведённой доследственной проверки было установлено, что данное преступление совершено со стороны 27-летней Юлдуз Б., 26-летними Мухайё С. и Жамшидом А., которые были задержаны в процессуальном порядке.
По данному факту со стороны Следственного отделения при УКД ОВД Яшнабадского района в отношении Юлдуз Б., Мухайё С. и Жамшида А., возбуждено уголовное дело по п. «в» ч. 2 ст. 166 (грабёж) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и они привлечены в качестве подозреваемых.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде ограничения свободы от 3-х до 5 лет, либо лишением свободы от 3-х до 5 лет.