Ғиждувонда 48,5 млн сўмлик наркотик дорилар ўзлаштирилгани фош этилди
Бухоро вилояти. Ғиждувон туман тиббиёт бирлашмаси катталар анестезиология ва реанимация бўлими катта фельдшери лавозимида ишлаб келган фуқаро Я.Р. 2023–2025 йиллар давомида ўз хизмат мавқеидан фойдаланиб, реанимация бўлими ҳамширалари билан жиноий тил бириктирган ҳолда, таркибида гиёҳвандлик воситалари бўлган “Morfin gidroxlorid 1%”, “Promedol 2%”, “Fentanil 0.005%” ва “Omnopon” дори воситаларини қонунга хилоф равишда эгаллаган.
У моддий жавобгар шахс сифатида бирлашма ички дорихонасидан олинган наркотик дорилар ҳисобини юритиш журналлари ва талабномаларига сохта маълумотлар киритиш орқали расмий ҳужжатларни қалбакилаштирганлиги аниқланган.
Терговда аниқланишича, жами 7 894 дона, умумий қиймати 48 млн. 551 минг 667 сўмлик наркотик дори воситалари мансаб мавқеини суиистеъмол қилиш йўли билан талон-торож қилиниб, ўзлаштирилган. Шунингдек, кўп миқдордаги морфин, тримеперидин, фентанил ва бошқа гиёҳвандлик моддалари қонунга хилоф равишда эгаллангани маълум бўлган.
2025 йил 11 июнь куни мазкур ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилиб, фуқаро Я.Р.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 167, 228 ва 271-моддалари билан айблов эълон қилинган ҳамда “қамоққа олиш” эҳтиёт чораси қўлланилган.
Экспертиза хулосасига кўра, у гиёҳвандлик касаллигига чалинган ва мажбурий даволанишга муҳтож экани аниқланган.
Жиноят ишининг айрим қисми реанимация бўлими ҳамшираларига нисбатан алоҳида иш юритувга ажратилган. Тергов ҳаракатлари якунланиб, иш суд муҳокамасига юборилган.

В Гиждуване раскрыто хищение наркотических препаратов на сумму 48,5 млн сумов
Бухарская облась. Гражданин Я.Р., работавший старшим фельдшером отделения анестезиологии и реанимации для взрослых Гиждуванского районного медицинского объединения, в период 2023–2025 годов, злоупотребляя своим служебным положением и вступив в преступный сговор с медсёстрами реанимационного отделения, незаконно завладел лекарственными средствами, содержащими наркотические вещества, в том числе «Morfin gidroxlorid 1%», «Promedol 2%», «Fentanil 0,005%» и «Omnopon».
Будучи материально ответственным лицом, он вносил ложные сведения в журналы учёта и требования на получение наркотических препаратов из внутренней аптеки объединения, тем самым подделывая официальные документы.
Следствием установлено, что всего было похищено и присвоено 7 894 единицы наркотических лекарственных средств на общую сумму 48 551 667 сумов путём злоупотребления служебным положением. Также выявлены факты незаконного завладения крупным количеством морфина, тримеперидина, фентанила и других наркотических веществ.
11 июня 2025 года по данному факту возбуждено уголовное дело. Гражданину Я.Р. предъявлено обвинение по статьям 167, 228 и 271 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Согласно заключению экспертизы, у него диагностирована наркозависимость, в связи с чем он нуждается в применении мер принудительного лечения.
Отдельные эпизоды уголовного дела в отношении медсестёр реанимационного отделения выделены в отдельное производство. Следственные действия завершены, дело направлено в суд для рассмотрения по существу.