Транспорт воситасини олиб қочган вояга етмаган шахс жавобгарликка тортилди
Самарқанд. 2019 йил 26 октябрь куни тахминан соат 04:00ларда 17 ёшли Озодбек У. Жомбой тумани “Қорасув” қишлоғида яшовчи 28 ёшли фуқаро З.Ш.нинг уйи дарвозаси олдида турган “Дамас” автомашинаси эшиклари очиқлиги ва калити ўзида бўлганлигидан фойдаланиб, атрофда ҳеч ким йўқ вақтда автотранспорт воситасини олиб қочган ва “М-39” сонли автомобиль йўли бўйлаб “Тошкент-Самарқанд” йўналиши бўйича ушбу автомашинани бошқариб бориб, 1106 км.да қарама-қарши йўналишдан ҳаракатланиб келаётган ҳайдовчи Ф.М.нинг бошқарувида бўлган “Нексия” русумли автомашинаси билан тўқнашиб, йўл-транспорт ҳодисаси содир қилган.
Мазкур ҳолат юзасидан шу куни Жомбой тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Озодбек У.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 267-моддаси 1-қисми (транспорт воситасини олиб қочиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Дастлабки тергов жараёнида унинг муқаддам икки маротаба ўғирлик жиноятларини содир этганлиги аниқланиб, унга нисбатан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 169-моддаси 3-қисмининг “а” банди (такроран ўғирлик) ва 267-моддаси 1-қисми билан айблов эълон қилиниб, “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган/ Тергов якунига кўра жиноят иши айблов хулосаси билан тегишли судловга юборилган.
Жиноят ишлари бўйича Жомбой туман судининг 2019 йил 16 декабрь кунидаги ҳукмига кўра, Озодбек У. юқоридаги жиноятларни содир этганликда айбдор деб топилиб, унга нисбатан 4 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланган.

Угнавший транспортное средство несовершеннолетний привлечен к ответственности.
26 октября 2019 года примерно в 04:00 часов в кишлаке Корасув Жомбойского района, 17-летний Озодбек У., воспользовавшись тем, что 28-летний З.Ш. не запер свой автомобиль марки “Damas” у своего дома и тем, что вокруг никого нет угнал данный автомобиль и управляя унганным автомбилем по автомобильной дороге М-39 “Ташкент-Самарканд” на 1106 километре которого выехал на встречную полосу и совершил лобовое столкновение с автомобилем марки “Nexia”, находящегося под управлением Ф.М.
По данному факту Следственным отделдом при ОВД Жомбойского района возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.267 Уголвоного кодекса Республики Узбекистан (угон транспортного средства).
В ходе предварительного следствия Озодбеку У. Предъявлено обвинение по п. “а”, ч.3, ст.169 и ч.2, ст.267 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, уголовное дело с обвинительным заключением передано в суд по по подсудности.
16 декабря 2019 года Суд по уголовным делам Жомбойского района признал Озодбека У. Виновным и избрал наказание в виде лишения свободы сроком на 4 года.