Эпидемияга қарши кураш қоидалари яна бузилди
Россия Федерацияси орқали Москва-Тошкент йўналишидаги поезд билан Республикамизга кириб келган фуқаро Ш.Р., Қорақалпоғистон Республикаси ҳудудида жойлашган “Доут ота” божхона чегара постидаги текшириш вақтида, коронавирус (Covid-19) касаллигига чалинганликда гумонланиб, Қорақалпоғистон Ресбупликаси Нукус шаҳридаги “болалар марказий касалхонаси”нинг карантин бўлимига даволаш мақсадида ётқизилган бўлишига қарамасдан эпидемияга қарши кураш қоидаларини кўпол равишда бузиб, ўзбошимчалик билан 21 март куни касалхонадан қочиб кетганлиги аниқланган.
Олиб борилган тезкор қидирув ишлари натижасида, фуқаро Шофиркон туманида ушланган.
Ушбу ҳолат юзасидан 21 март куни Ш.Р.,га нисбатан Қорақалпоғистон Республикаси ИИВ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Жиноят кодексининг 2571-моддаси (Санитарияга оид қонун ҳужжатларини ёки эпидемияга қарши кураш қоидаларини бузиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, гумон қилинувчи процессуал тартибда ушланганлар.

Вновь установлен факт нарушения правил карантина.
Гражданин Ш.Р. прибыший с Российской Федерации поездом Москва-Ташкент при проверки его здоровья на таможенном посту “Доут ота” расположенный в Республике Каракалпакстан, по подозрении у него короновируса (Covid-19) был помещен в карантинное отделение “Центральной детской больницы”, однако 21 марта Ш.Р., нарушив правила борьбы с эпидемией, сбежал с больницы, тем самым подвергли опастности население не находящееся на карантине.
Принятыми оперативно розыскными мероприятиями умышленно покинувший карантин Ш.Р. был установлены и задержан Шофирконском районе Бухарской области.
По данному факту 21 марта 2020 года Следственным управлением при МВД Республики Каракалпакистан в отношении Ш.Р. было возбуждено уголовное дело по статье 2571 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Нарушение санитарного законодательства или правил борьбы с эпидемиями). Задержанный привлечен в уголовном деле в качестве подозреваемого.
В настоящее время предварительное следствие по данному уголовному делу взят под особый контроль Следственного департамента.