Ишга киритишни ваъда қилган фирибгар аёлга нисбатан ҳукм ўқилди
Қорақалпоғистон. 29 ёшли Зульхумар Ж. Нукус шаҳрида яшовчи 61 ёшли Т.С.га унинг ўғли 32 ёшли О.А.ни ўзининг мансабдор танишлари орқали 900 АҚШ доллари эвазига Қўнғирот туманидаги “ЎзКоргаз” корхонасига ишга жойлаштириб беришини ваъда қилиб, 2019 йил 07 июнь куни 500 АҚШ доллари ва 01 июль куни 400 АҚШ доллари жами 900 АҚШ доллари пул маблағларини фирибгарлик йўли билан қўлга киритиб, алдаб фуқаро О.А.ни ишга киритмасдан, олган пулларини ўз эҳтиёжлари учун сарфлаб юборган.
Мазкур ҳолат юзасидан Нукус шаҳар ИИО ФМБ 1-сон ИИБ ҳузуридаги тергов гуруҳи томонидан фуқаро Зульхумар Ж.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми «б» банди билан жиноят иши қўзғатилган.
Жиноят иши бўйича Зульхумар Ж.га нисбатан ЖКнинг 168-моддаси 3-қисми «б» банди ва 28,211-моддаси 2-қисми «а» банди билан айблов эълон қилиниб, “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган. 2019 йилнинг 06 ноябрь куни жиноят иши айблов хулосаси билан суд муҳокамасига юборилган.
Жиноят ишлари бўйича Нукус шаҳар судининг 2019 йил 06 декабрь кундаги ҳукмига кўра, Зульхумар Ж. юқорида кўрсатилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга нисбатан 5 йил 3 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланган.

Вынесен приговор в отношении мошенницы, обещавшей трудоустройство за вознаграждение.
Каракалпакстан. 29-летняя Зульхумар Ж., войдя в доверие жительницы города Нукус, 61-летней Т.С., пообещала через своих знакомых должностных лиц трудоустроить её сына, 32-летнего О.А. на предприятие «УзКоргаз» за 900 долларов США. После этого, 7 июня 2019 года она получила от Т.С. 500 долларов США, а 1 июля еще 400 долларов США. Однако обещанного Зульхумар не выполнила, а полученную сумму истратила на свои нужды.
По данному факту Следственным отделом при 1-ом УКД ОВД города Нукус в отношении Зульхумар Ж. возбуждено уголовное дело по п. «б» ч.3 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество).
Зульхумар Ж. была привлечена по делу в качестве обвиняемой по п. «б» ч.3 ст.168 (мошенничество, совершенное повторно или опасным рецидивистом) и ст.ст.28, п. «а» ч.2 ст.211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (соучастие в даче взятки). В отношении обвиняемой избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу». Уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в суд по подсудности.
Суд по уголовным делам города Нукус 6 декабря признал Зульхумар Ж. виновной и назначил наказание в виде лишения свободы сроком 5 лет 3 месяца.