Уйини инсу-жинсдан тозалаш мақсадида бод буди бериб юборган жабрланувчи
Тошкент шаҳри. 2020 йилнинг 29 октябрь куни соат 14:30 ларда лўли миллатига мансуб бўлган аёл, ўзганинг мол-мулкини алдаш ва ишончини суиистеъмол қилиш йўли билан қўлга киритиш мақсадида Яккасарой тумани Тошбулоқ кўчасида жойлашган хонадонларнинг бирига кириб, ушбу хонадонда яшовчи Насиба А., ни алдаб уйига дуо ўқилганлиги айтиб, қўлларида бўлган икки дона аёл ва эркак қўғирчоқларини ҳамда ўзи билан олиб келган араб тили ёзувлик қоғозларни хонадон ҳовлисига ташлаб қўйиб, хонадон эгаси бўлмиш Насиба А.,га уйини “тозалаб” беришни айтиб, алдов йўли билан унга тегишли бўлган 12.500.000 сўмлик тилла-тақинчоқларини қўлга киритиб, ҳодиса жойидан яширинганлар.
Мазкур ҳолат юзасидан номаълум шахсга нисбатан Яккасарой тумани ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг кўрсатилган фирибгарлик билан жиноят иши қўзғатилган.
Олиб борилган тергов-тезкор ҳаракатлари давомида мазкур жиноятни 58 ёшли Гулчехра М., содир этганлиги аниқланиб, ушбу фуқарога нисбатан айблов эълон қилинган ва тегишли судловда кўриб чиқиш учун туман прокуратурасига юборилган.
Ҳурматли фуқаролар ўзларингизни қимматбаҳо буюм ва пулларингизни нотаниш ва ҳалол инсон сифатида Сизга таниш бўлмаган инсонларнинг қўлларига ўзингизни хоҳишингиз билан бериб қўйманг. Фирибгарларни тўрига тушмаслик ўзингизни қўлингизда.

Жертва, отдавшая нажитое имущество за снятия порчи
Ташкент. 29 октября 2020 года в 14:30 часов женщина цыганской национальности, с целью завладения чужим имуществом, путем обмана вошла в один из домов, расположенных на улице Ташбулок Яккасарайского района, принадлежащих 60-летней Насибе А., после подбросила во двор принесённые с собой две куклы и бумаги с арабской письменностью, затем убедив её что на её дом наложена порча добилась её расположения и предложила ей свои услуги по очищению наложенной магии, тем самым, обманным путем завладела ее золотыми изделиями на общую сумму 12.500.000 сум и скрылась в неизвестном направлении.
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД Яккасарайского района в отношении неизвестной женщины было возбужденно уголовное дело по факту мошенничества, предусмотренного Уголовным кодексом Республики Узбекистан.
В ходе проведённых следственно-оперативных мероприятий было установлено, что данное преступление было совершено со стороны 58-летней Гульчехры М. В данное время последняя привлечена к участию в уголовном деле в качестве обвиняемой и в отношении её избрана мера пресечения в виде «подписки о надлежащем поведении».
Данное уголовное дело на основании статьи 381 УПК Республики Узбекистан с обвинительным заключением направлено в районный суд по уголовным делам для дальнейшего принятия решения.
Уважаемые граждане будьте бдительны, порой потерпевшие сами того не подозревая попадают в сети мошенников. Не передавайте нажитое кропотливым трудом имущество в руки лиц, с которыми Вы хорошо не знакомы.