Жиззах вилоятидаги автомобилларга газ қуйиш шаҳобчасидаги портлаш тавсилотлари.
Аввал хабар берганимиздек, 2020 йил 16 январь куни тахминан соат 11:30 ларда, Зарбдор тумани Янгиҳаёт маҳалласида жойлашган “Gaz manbai” МЧЖга қарашли автомобилларга суюлтирилган газ (пропан) қуйиш шаҳобчасида пропан газ сақланаётган цистерна ёнида, ушбу МЧЖда оператор бўлиб ишлаган 40 ёшли Ш.А. темирларни кесиш мосламаси(болгарка)ни ишлатаётган вақтида чақнаш содир бўлиши оқибатида 2,5 тонна суюлтирилган газ сақланаётган цистерна портлаган.
Натижада фуқаро 40 ёшли Ш.А. ҳодиса жойида вафот этган, МЧЖ директори 44 ёшли Э.И. эса турли тан жароҳатлари билан шифохонага мурожаат қилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиззах вилоят ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Жиноят кодексининг 257-моддаси 2-қисми “а” банди (Меҳнатни муҳофаза қилиш қоидаларини бузиш) билан жиноят иши қўзғатилган.

Проясняются детали взрыва на газозаправке в Джизакской области.
Как сообщалось ранее, 16 января 2020 года примерно в 11:30 часов, на автогазозаправочной станции ООО “Gaz manbai” (пропан), расположенной в махалле Янгихаёт Зарбдорского района произошёл взрыв. Установлено, что взрыв произошол от искры болгарки, с которой работал оператор заправки 40-летний Ш.А., взорвалась цистерна объёмом 2,5 тонны с сжиженным пропаном.
В результате взрыва, Ш.А. скончался на месте, директор газозаправочной станции - 46-летний Э.Э. получил телесные повреждения и обратился в медицинское учреждение.
По данному факту Следственным управлением при УВД Джизакской области возбуждено уголовное дело по п. "а" ч.2 ст. 257 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Нарушение правил охраны труда, повлекшее смерть человека), ведется предварительное следствие.