Турмуш ўртоғини уйига қайтариш учун ўйлаб топилган ёлғон жиноят иши қўзғатилишига сабаб бўлди
Тошкент шаҳри. 2021 йилнинг 20 февраль куни 41 ёшли Дилдора М., Шайхонтоҳур тумани ИИО ФМБ бошлиғи номига ариза билан мурожаат қилиб, унда 2021 йилнинг 19 февраль кунидан 20 февраль кунига ўтар кечаси соат 02:20 ларда Шайхонтоҳур тумани Учлола кўчасида жойлашган хонадонининг кириш йўлаги олдида, вояга етмаган 16 ёшли ўғли Мустафо Т.,ни юзига ниқоб кийиб олган номаълум шахс уриб, 20.000.000 сўмлик тилла-тақинчоқларини олиб қочганлигини маълум қилган.
Олиб борилган терговга қадар текширув ҳаракатлари натижасида, Дилдора М., турмуш ўртоғини уйига қайтариш мақсадида ушбу ёлғонни ўйлаб топганлигини маълум қилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Шайхонтоҳур тумани ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Дилдора М.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 237-моддаси 1-қисми (Ёлғон хабар бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, гумон қилинувчи тариқасида жалб қилинган.

Ложь, придуманная ради возврата мужа, обернулась возбуждением уголовного дела
Ташкент. 20 февраля 2021 года, 41-летняя Дилдора М., обратилась с заявлением на имя начальника УКД ОВД Шайхонтахурского района в котором сообщила о том, что в ночь с 19 февраля на 20 февраля текущего года примерно в 02:20 часов, неизвестное лицо находясь около прихожей принадлежащего ей дома, расположенного на улице Учлола Шайхонтахурского района, одев на свое лицо маску напал на ее несовершеннолетнего сына (16 лет) Мустафо Т., и похитил золотые украшения на общую сумму 20.000.000 сум после чего скрылся с места совершения преступления.
В ходе проведенной доследственной проверки было установлено, что данного преступления совершено не было, а Дилдора М., сообщила о нем с целью возвращения ее мужа домой.
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД Шайхонтахурского района в отношении Дилдоры М., возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.237 (Ложный донос) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.