Қурувчи ниқоби остидаги фирибгар
Бухоро. 45 ёшли Ж.С., Ромитан туманида яшовчи, 32 ёшли Э.Э.,нинг ишончига кириб, унга қурувчилик фаолияти билан шуғулланишини, Бухоро шаҳри ҳудудида кўп қаватли уйлар қураётганлигини айтиб, ундан 2019 йилнинг июнь ойидан август ойига қадар бўлган вақт оралиғида, Ромитан туманида жойлашган Э.Э.,га тегишли савдо дўконига келиб, жами 182.500.000 сўмлик металл маҳсулотларини олиб, ушбу металл маҳсулотларни пулини бермасдан, бошқа шахсларга сотиб, пулларни ўзининг эҳтиёжларига ишлатиб юборганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Бухоро вилояти ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми “а” банди (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган. Ж.С., шу модда билан айбланувчи тариқасида жалб қилиниб, “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.

Мошенник под маской застройщика
Бухарская область. 45-летний Ж.С. сообщив жителю Ромитанского райна 32-летнему Э.Э., что занимается строительной деятельностью и строит на территории города Бухары многоэтажные дома, вошел в его доверие и с июня 2019 года по август 2019 года из торгового пункта в Ромитанском районе, принадлежащего Э.Э. завладел железными строительными материалами на сумму 182.500.000 сум, перепродал стройматериалы другим лицам, вырученные деньги истратил на свои нужды.
По данному факту Следственным управлением при УВД Бухарской области возбуждено уголовное дело по п. “а” ч.4 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество), Ж.С, привлечен в качестве обвиняемого и в отношении него избрана мера пресечения в виде “заключения под стражу”.