Ўта хавфли рецидивист яна бир бор жиноят содир этди.
Жиззах. 2019 йил 24 декабр куни Зафаробод туманида яшовчи 50 ёшли Ш.Ў. туман ИИБ га ариза билан мурожаат қилиб, унда ўзининг ўғли вояга етмаган 2002 йилда туғилган Р.Н. Дўстлик кўчасидаги уйларнинг олдида кетаётганида номаълум шахс уни ушлаб олиб, қўрқитиб, уриб тан жароҳати етказиб, бир дона баҳоси 900.000 сўмлик “Самсунг” русумли уяли телефон аппаратини тортиб олиб, очиқдан очиқ талон-торож қилиб, ҳодиса жойидан яширинганлигини, ушбу шахсни аниқлаб унга нисбатан қонуний чора кўришни сўраган.
Олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, ушбу жиноятни суд томонидан ўта хавфли ресидивист деб топилган 41 ёшли С.Б. содир этганлиги аниқланиб, ундан “Самсунг” русумли телефон аппарати тегишли тартибда расмийлаштириб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Зафаробод туман ИИБ ҳузуридаги Тергов гуруҳи томонидан С.Б.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 166-моддаси 4-қисми “б” банди (ўта хавфли ресидивист томонидан содир этилган талончилик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Жиноят иши бўйича жабрланувчи вояга етмаган Р.Н. 3 нафар шахслар орасидан айнан С.Б.ни таниб олган ва С.Б.га нисбатан ушбу модда билан айблов эълон қилиниб, “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.

Особо опасный рецидивист вновь встал на путь совершения преступления.
Джизак. 24 декабря 2019 года, в Зафарабадское ОВД обратился местный житель 50-летний Ш.У. с заявлением о том, что неизвестное лицо напало на его несовершеннолетнего сына 17-летнего Р.Н., шедшего по улице Дустлик. Словесно угрожая, злоумышленник избил его и похитил мобильный телефон марки “Samsung”, стоимостью 900.000 сум, после чего скрылся.
Проведенными оперативно-розыскными мероприятиями установлено, что данное преступление совершил ранее признанный судом особо опасным рецидивистом 41-летний С.Б. Подозреваемый был задержан и у него был изъят похищенный телефон в качестве вещественного доказательства.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Зафарабадского района было возбуждено уголовное дело по п. «б» ч.4 ст.166 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (грабёж, совершенный особо опасным рецидивистом). В ходе расследования потерпевший Р.Н. опознал С.Б., как лицо, совершившее преступление. Особо опасному рецидивисту предъявлено обвинение по соответствующим статьям и избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу».