Никоҳга кириш учун мажбуран ўғирланган аёл ИИБга мурожаат қилди, ҳолат бўйича жиноят иши қўзғатилган
Қорақалпоғистон Республикаси. 2020 йилнинг 13 октябрь куни соат 20:00 да, 30 ёшли Д.Е., танишлари 29 ёшли Р.Ж. ва 30 ёшли П.Б.,лар билан олдиндан жиноий тил бириктириб, бир гуруҳ бўлиб, 24 ёшли Г.С.,(аёл)ни унинг эркига хилоф равишда Қонликўл тумани Маденият МФЙ Сари-олтин кўчаси чорраҳасида Г.С.,(аёл)ни уйига қайтаётганлигидан фойдаланиб, унинг орқасидан бориб унга куч ишлатиб, мажбуран Д.Е.,нинг номида бўлган П.Б., бошқариб юрган “Nexia-2” русумли автомашинасига миндириб, уни Қонликўл тумани Бўстон ОФЙда жойлашган уйига олиб боришиб, Г.С.,ни Д.Е., билан никоҳда бўлиш учун ўғирлашган.
Ҳолат юзасидан Г.С., туман ИИБ бошлиғига ариза билан мурожаат қилган. Ҳодиса жойига тергов-тезкор гуруҳи ходимлари чиқиб кўздан кечириш ва бошқа терговга қадар текширув ҳаракатларини ўтказишган. Д.Е.,нинг номида бўлган “Nexia-2” русумли автомашина далилий ашё тариқасида олиниб, тегишли тартибда муҳрланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Қанликўл тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов гуруҳи томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 136-моддаси 1-қисми (Аёлни эрга тегишга мажбур қилиш ёки унинг эрга тегишига тўсқинлик қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган.

По факту принуждения девушки к вступлению в брак возбужденно уголовное дело
Республика Каракалпакстан. 13 октября 2020 года примерно в 20:00 часов 30-летний Д.Е. вступив в предварительный сговор со своими знакомыми 29-летним Р.Ж. и 30-летним П.Б.,
с целью принуждения 24-летней Г.С. вступить в брак с Д.Е., подкараулив её после работы на пересечении улицы Сари-Олтин и Маденият Канлыкульского района проследовав за ней применив силу насильно усадили в автомашину марки “Nexia-2” под управлением П.Б., а после отвезли ее в дом расположенный в Бустанском ауле схода граждан Канлыкульского района.
В свою очередь Г.С. отказавшись принять руку и сердце Д.Е., обратилась с заявлением на имя начальника ОВД.
В ходе доследственной проверки, автомашина марки “Nexia-2” принадлежащая Д.Е. и под управлением которой 13 октября был П.Б., была изъята и опечатана в качестве вещественного доказательства.
По данному факту Следственной группой при ОВД Канлыкульского района возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 136 (Принуждение женщины к вступлению в брак или воспрепятствование к вступлению в брак) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Напоминаем, что по данной статье принуждающие могут быть наказаны штрафом до 25 базовых расчетных величин или обязательными общественными работами до 360 или исправительными работами до 3 лет либо ограничением свободы от 1 года до 3 лет или лишением свободы до 3 лет.