Тошкент вилоятида 7 килограммдан ортиқ гиёҳвандлик воситаси аниқланди
Тошкент вилояти. 2020 йилнинг 17 сентябрь куни соат 09:00 да ИИБ ходимлари томонидан Қуйичирчиқ тумани Сергели МФЙ ҳудудида ўтказилган “Қорадори-2020” тадбири вақтида шубҳали кўринган 43 ёшли М.А., тўхтатилиб олдида бўлган 1 дона оқ рангли полиэтилен қопи кўздан кечирилганида, қоп ичида ўзига хос ўткир ҳидли ўсимлик борлиги аниқланиб, ўрнатилган тартибда ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Судга оид кимёвий экспертиза хулосасига кўра, қоп ичидаги модда вазни 7 кг. 644 граммга тенг бўлган ёғда қовурилган таркибида фаол гиёҳванд модда тетрагидроканнабинол мавжуд бўлган “марихуана” гиёҳвандлик воситаси эканлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Қуйичирчиқ тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистаон Республикаси Жиноят кодексининг 25,273-моддаси 5-қисми (гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни кўп миқдорда қонунга хилоф равишда сотишга суиқасд қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Дастлабки тергов жараёнида, М.А., жиноят ишида айбланувчи тариқасида жалб қилинган ва унга нисбатан “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.

Под Ташкентом выявлены 7 килограмм наркотических средств
Ташкентская область. 17 сентября 2020 года примерно в 09:00 часов в ходе оперативного мероприятия «Чёрный мак 2020» проводимого сотрудниками ОВД на территории махаллинского схода граждан Сергели Куйичирчикского района, был остановлен вызвавший подозрение 43-летний М.А., при котором находился полиэтиленовый мешок, при досмотре мешка было обнаружено вещество растительного происхождения со специфическим запахом, которое было изъято в установленном порядке.
Согласно заключению судебно-химической экспертизы вещество в мешке представляет собой обжаренное на масле наркотическое вещество «марихуана» весом 7644 грамм, в составе которого имеется активное вещество тетрагидроканнабинол.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Куийчирчикского района возбуждено уголовное дело по ч.5 ст.ст. 25, 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (покушение на незаконную продажу наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ в крупных размерах).
М.А. привлечен в качестве обвиняемого, в отношении него избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу». Ведется предварительное следствие.