“OLX.uz” сайти орқали фирибгарлик содир этган шахс аниқланди
Тошкент шаҳри. 2021 йилнинг 03 март куни 31 ёшли Жасур Б., “OLX.uz” сайти орқали 36 ёшли Зафар Ш., “НР” русумли ноутбук ва моноблокларни сотишга эълон берганлигини кўриб, фирибгарлик йўли билан ўзганинг мулкини қўлга киритиш мақсадида, 10 дона “НР” русумли ноутбук ҳамда 4 дона моноблокларни корхона учун дея буюртма бериб, ушбу техника воситаларини Мирзо Улуғбек туманида жойлашган Жаҳон иқтисодиёти ва Дипломатия университетининг ёнида олиб, шу куни кечгача унинг ҳисобига 109 000 000 сўм пулларни ўтказиб беришга ваъда қилиб, қўлга киритилган техника воситалардан бир дона ноутбукни ўзига олиб қолиб, қолганини 7 635 АҚШ доллар эвазига “Малика” савдо мажмуасидаги дўконда ишловчи 26 ёшли Махмуджон А.,га сотиб юборган.
Олиб борилган терговга қадар текширув ҳаракатлари давомида, Махмуджон А.,дан 9 дона “HP” русумли ноутбуклар ва 4 дона моноблоклар баённома асосида ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Мирзо Улуғбек тумани бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Жасур Б.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “а” банди (Фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда Жасур Б.,ни ушлаш чоралари кўрилмоқда.
Ҳурматли фуқаролар, мулкингиз ва пулларингизни нотаниш ҳамда ҳалол инсон сифатида Сизга таниш бўлмаган инсонларга ўз хоҳишингиз билан берманг. Фирибгарларни тўрига тушмаслик ўз қўлингизда.

Установлено лицо совершившее мошенничество через сайт “OLX.uz”
Ташкент. 03 марта текушего года 31-летний Жасур Б., увидев размещенное со стороны 26-летнего Зафара Ш. на сайте “OLX.uz” объявление о продаже ноутбуков «НР» и моноблоков данной фирмы, с целью завладения чужим имущества путём обмана, сделал заказ на приобретение 10 ноутбуков «НР» и 4-х моноблоков, якобы для предприятия, забрал вышеуказанную технику около Университета мировой экономики и дипломатии расположенного в Мирзо Улугбекском районе, пообещав до вечера перевести на его счет деньги в размере 109.000.000 сум, не выполнил обещанного, а полученную технику продал в торговом комплексе «Малика» 26-летниму Махмуджону А. за 7.635 долларов США, при этом один из ноутбуков оставил себе.
В ходе проведённых доследственных действий у Махмуджона А. в качестве вещественных доказательств били, изъяты 9 ноутбуков марки «HP» и 4 моноблока.
По данному факту со стороны Следственного отделения УКД ОВД Мирзо Улугбекского района в отношении Жасура Б. было возбуждено уголовное дело по п. «а» ч.3 ст. 168 (мошенничество) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время принимаются меры по задержанию
Жасура Б.
Уважаемые граждане, не будьте так доверчивы, не передавайте свое имущество незнакомым для Вас и не зарекомендовавших себя как добропорядочные лицам. Не стать жертвами мошенников только в ваших руках.