Шифохона қоровули ва шифокорини урган шахсга нисбатан жиноят иши қўзғатилди
Самарқанд. Жорий йилнинг 04 июль куни “Sevimli” телеканали орқали Самарқандда шифокор ва тиббиёт бирлашмаси қоровули калтакланганлиги тўғрисида видеолавҳа намойиш этилиб, терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилаётганлиги ҳақида маълум қилинган.
Аниқланишича, 2020 йил 03 июль куни соат 16:30да 26 ёшли фуқаро Х.К., Самарқанд шаҳар М.Улуғбек кўчасида жойлашган Самарқанд вилоят кўп тармоқли тиббиёт марказининг кириш дарвозаси олдида, шифохона қоровули 20 ёшли Ф.М. ва шифокори 48-ёшли Ф.М.,лар билан “Отасини шифохонадан автоуловида олиб чиқиб кетишни рўкач қилиб, марказ ҳудудига киришини билдириб, келиб чиққан келишмовчилик оқибатида жанжаллашиб, ҳар иккаласига ҳам тан жароҳати етказган.
Суд тиббий экспертиза хулосасига кўра, шифохона қоровули Х.К.(20),да бурун соҳаси юмшоқ тўқимаси лат ейиши ва бурун суягининг синиши каби жароҳатлар мавжуд бўлиб, ушбу жароҳатлар соғлиқни қисқа муддатга бузилишига олиб келган ЕНГИЛ тан жароҳатлар тоифасига кириши аниқланган.
Тиббиёт маркази шифокори Ф.М.(48),да бирламчи маълумотларга кўра: чап ёноқ, пастки жағ юмшоқ тўқималари лат ейиши ва бош мия чайқалиши аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан 2020 йил 07 июль куни Самарқанд шаҳри бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Х.К.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 109-моддаси 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, суриштирув ишлари олиб борилмоқда.
Айтиб ўтиш жоизки, ҳодиса жойидан олинган видеотасвирда, шифохона ходимлари Ф.М.(20) ва Ф.М.(48), лар жанжал вақтида Х.К.,га ҳам тан жароҳати етказганликлари ҳолати акс этган, шу сабабли тергов якунига кўра, процесс иштирокчиларнинг ҳар бирига қонунда белгиланган чора кўрилиши таъминланади.

В Самарканде возбуждено уголовное дело в отношении лица избившего врача и сторожа больницы
04 июля нынешнего года по телеканалу Sevimli был транслирован ролик, где сообщалось что некий избил врача и сторожа ММЦ Самаркандской области и что на данный момент проводится доследственная проверка.
По результатам доследственной проверки было установлено, что 03 июля 2020 года 26-летний Х.К. находясь около ворот областного многопрофильного медицинского центра расположенного по улице М.Улугбек города Самарканд и зная требования учреждения во время карантина, потребовал от охраника данного центра 20-летнего Ф.М. пустить его на своем автомобиле внутрь учреждения чтобы забрать своего отца, после чего учинил ссору с ним и врачом данной клиники 46-летним Ф.М., в ходе ссоры Х.К. нанес Ф.М.(20) и Ф.М.(46) телесные повреждения.
Согласно заключению судебно медицинской экспертизы у Ф.М.(20) имеются повреждения мягких тканей и перелом костей носа, которые относятся к ЛЕГКИМ телесным повреждениям повлекшее кратковременное расстройство здоровья.
По первичной справке у врача данного центра Ф.М.(46) обнаружены повреждения мягких тканей левой щеки и нижней части челюсти, сотрясения головного мозга.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Самарканда в отношении Х.К. было возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.109 УК Республики Узбекистан. Начато дознание.
Стоит отметить, что в видеозаписи изъятых с места совершения преступления видно что Ф.М.(20) и Ф.М.(46) в ответ наносили телесные повреждения Х.К., в связи с чем по результатам дознания, действиям Ф.М.(20) и Ф.М.(46) также будет дана правовая оценка.