2020 йил 21 январь куни Қорақалпоғистон Республикаси ИИВ ЖҚБ ва Тўрткўл тумани ИИБ ЖҚБ тезкор ходимлари томонидан Тўрткўл тумани “Отаюрт” ОФЙ ҳудудида ўтказилган тезкор тадбир давомида, Ўзбекистон Республикасида доимий яшаш жойига эга бўлмаган, Молдавия Республикаси фуқароси 27 ёшли П.К. “Отаюрт” ОФЙ маъмурий бинонинг мажлислар залида ерга ташланган гилам тагига кўп миқдордаги 25 дона “Трамадол Ланнахер 50мг” дори воситаларини яширганлиги аниқланган ва ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Тўрткўл тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 276-моддаси 2-қисми “а” банди (Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда тайёрлаш, эгаллаш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар) билан жиноят иши қўзғатилган. П.Н. гумон қилинувчи тариқасида ишда иштирок этишга жалб қилинган ва процессуал тартибда ушланган. Ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Задержано лицо, хранившее и употреблявщее “Трамадол”
21 января 2020 года в ауле Отаюрт Туркульского района, сотрудниками ОУР МВД Республики Каракалпакстан и ОВД Турткульского района было проведено оперативное мероприятие, в ходе которого было установлено, что не имеющий постоянного места жительства гражданин Республики Молдавия 27-летний П.К., незаконно в целях личного потребления хранил 25 таблеток “Трамадол Ланнахер 50мг”, под ковром, устланного в актовом зале административного здания аула Отаюрт, данные средства были изъяты в процессуальном порядке в качестве вещественных доказательств.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Турткульского района было возбуждено уголовное дело по п. “а” ч.2, ст. 276 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта, в крупном размере), П.К. был привлечен в качестве подозреваемого и задержан в процессуальном порядке. Предварительное следствие продолжается.