“Довча”ни қизғаниш қимматга тушадиган бўлди
Сурхондарё вилояти. 2021 йилнинг 12 апрель куни соат 19:45ларда фуқаро 46 ёшли Ш.Урал Термиз шаҳар “Кокилдор-ота” маҳалласида жойлашган яшаш уйи ёнида вояга етмаган 13 ёшли Т.Азизбек ўзига тегишли бўлмаган ўрик дарахтидаги ғўра (довча)ларни олаётганлигини кўриб, унга кетишини айтиб ҳайдаган ва жанжал вақтида пичоқ билан вояга етмаган Т.Азизбекнинг қорин соҳасига бир маротаба уриб, жароҳат етказган.
Суд тиббий экспертиза хулосасида Т.Азизбек ҳаёт учун хавфли бўлган оғир тан жароҳатлар олганлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Термиз шаҳри бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ш.Уралга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 104-моддаси 2-қисми “л” банди (Қасддан баданга оғир шикаст етказиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, процессуал тартибда ушланган.

Жадность к не поспевшему урюку (довча) обернулась плачевно
Сурхандарьинская область. 12 апреля 2021 года примерно в 19:45 часов 46-летний Ш. Урал находясь у своего дома расположенного в махалле «Кокилдор-ота» города Термеза, увидел что, несовершеннолетний (13 лет) Т. Азизбек срывает не поспевший урюк (довча) с дерева, сказал что бы тот ушёл, однако не смотря на предупреждения между ними завязалась ссора в результате которой Ш. Урал нанёс один удар в область живота несовершеннолетнему Т. Азизбеку.
Согласно заключения судебно-медицинской экспертизы указано, что Т.Азибек получил опасное для жизни и здоровья телесное повреждение.
По данному факту со стороны Следственного отделения при УКД ОВД города Термеза в отношении Ш. Урала возбуждено уголовное дело по п. «л» ч. 2 ст. 104 (Умышленное тяжкое телесное повреждение, совершённое с применением оружия или предметов, которые могут быть использованы в качестве холодного оружия) Уголовного кодекса республики Узбекистан, и он был задержан в процессуальном порядке.