Бир маротаба кечирилган аёл ўзига тўғри хулоса чиқармади
Самарқанд вилояти. 2021 йил 29 январь куни 28 ёшли Шоира Н., ва 32 ёшли Нилуфар Р., лар “Мухлиса” исмли шахсга Туркия давлатининг Истанбул шаҳрида фоҳишалик билан шуғулланиш орқали моддий маблағ орттиришни таклиф қилганликларини, унга Истанбул шаҳрига бориш учун барча йўл кира ва бошқа харажатларини тўлаб беришларини ваъда қилиб, жиноий шериклари ҳозирги кунда Туркия давлатида яшовчи Наргиза Г., исмли шахснинг олдига “Ислом Каримов” номидаги Тошкент халқаро аэропорти орқали юбораётган вақтларида ҳуқуқни муҳофаза қиливчи орган ходимлари томонидан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Самарқанд шаҳри ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Шоира Н., ва Нилуфар Р., ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекснинг 135-моддаси 2-қисми “е” банди (одам савдоси) билан жиноят иши қўзғатилган.
Дастлабки тергов давомида, фуқаро Шоира Н., муқаддам шу каби содир қилган хатти-ҳаракатлари туфайли, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекснинг 135-моддаси 3-қисми “а” банди (одам савдоси) билан судланиб, 8 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиниб, афв этилганлиги аниқланди.
Ҳозирда, мазкур фуқаролар муқаддам ушбу турдаги жиноятларни содир қилиб, юртдошларимизни чет элга шаҳвоний ниятларда юборган ҳолатлари бор ёки йўқлигини аниқлаш мақсадида тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Женщина не сделавшая для себя должных выводов
Самаркандская область. 29 января 2021 года, 28-летняя Шоира Н. и 32-летняя Нилуфар Р., в целях личной наживы предложили гражданке по имени «Мухлиса» свою помощь в отправлении ее в Турцию, а именно в город Стамбул, для занятия проституцией, пообещав ей, что за данную деятельность, она может заработать не плохие деньги, при этом предложили ей свою помощь в подготовке всех необходимых документов, оплаты дорожных и иных необходимых расходов для ее выезда из страны, в свою очередь в Турции, по их предварительному сговору должна была встретить их сообщница Наргиза Г., но в момент ее отправки через аэропорт имени «Ислама Каримова» Шоирой Н., и Нилуфар Р., были задержаны со стороны сотрудников правоохранительных органов.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Самарканд в отношении Шоиры Н. и Ниулфара Р. возбуждено уголовное дело по признакам преступления предусмотренного п. «е» ч. 2 ст. 135 (торговля людьми) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе предварительного следствия, было установлено, что Шоира Н., является ранее судимой и была приговорена к 8 годам лишения свободы, за совершения аналогичного преступления, предусмотренного п. «а» ч.3 ст. 135 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, но благодаря гуманной политике ведущееся со стороны нашего правительства она была помилована.
В настоящее время в целях установления аналогичных случаев продажи девушек за границу Шоирой Н., и Нилуфар Р., проводятся следственные действия.