12 нафар шахсдан фуқаролик паспортини олиб қўйиб, улар фоҳишалик билан шуғулланишга мажбур қилган аёл қонун олдида жавоб беради
Самарқанд. 2018 йилнинг август ойидан жорий йилнинг октябрь ойига қадар бўлган вақт оралиғида 44 ёшли О.К., Самарқанд шаҳрида жойлашган уйларнинг бирида К.У., Р.Э., А.А., К.А., М.Ф., Л.М., М.Ш., Г.М., М.Р., Ҳ.С., Д.Р. ва З.Б., ларга ижарага бошпана беришни ваъда қилиб, уларни фуқаролик паспортларини ғайриқонуний равишда эгаллаб, ўзига қарам қилиб, тунги вақтда Самарқанд шаҳар Рўдакий кўчаси ва бошқа жойларида фоҳишалик билан шуғулланишларига мажбурлаб, уларни зўрлик билан ишлатиб, ҳар биридан кунлик 200.000 сўмдан 500.000 сўмгача пулларни топиш мақсадида фойдаланиб, ушбу йўл билан топилган пулларни ўзида сақлаб, шахсий эҳтиёжлари учун сарфлаган.
Мазкур ҳолат юзасидан Самарқанд шаҳри бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан О.К., га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 135-моддаси 2-қисми “Б” банди (одам савдоси) билан жиноят иши қўзғатилган бўлиб, ўтказилган тинтув тергов ҳаракати давомида юқоридаги шахсларнинг фуқаролик паспортлари тегишли тартибда ҳужжатлаштириб олинган.
Ҳозирда О.К., жиноят иши доирасида ЖКнинг 135-моддаси 2-қисми “Б,и” бандлари билан айбланувчи тариқасида жалб қилиниб, унга нисбатан “қамоққа олиш” эҳтиёт чораси танланган.

Женщина, принуждавшая 12 девушек заниматься проституцией, теперь предстанет перед законом
Город Самарканд. Начиная с августа месяца 2018 года по октябрь месяц текущего года 44-летняя гражданка О.К., пообещав К.У., Р.Э., А.А., К.А., М.Ф., Л.М., М.Ш., Г.М., М.Р., Ҳ.С., Д.Р. и З.Б., предоставить им жильё в аренду в одном из домов, расположенных в городе Самарканд, не законно завладела их гражданскими паспортами, поставив в безвыходное положение, заставляла насильно заниматься проституцией в ночное время на улице Рудаки города Самарканда, а так же в других местах, используя каждую из них для заработка от 200.000 до 500.000 тысяч сум, а заработанные данным способом деньги хранила и тратила на собственные нужды.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Самарканд в отношении гражданки О.К. было возбужденно уголовное дело по п. «б» ч. 2 ст. 135 (Торговля людьми, то есть купля-продажа человека либо его вербовка, перевозка, передача, укрывательство или получение в целях его эксплуатации в отношении двух или более лиц ) УК Республики Узбекистан. В ходе проведенного обыска по месту жительства О.К. были изъяты гражданские паспорта, принадлежащие вышеуказанным лицам и изъяты в установленном процессуальном порядке.
В настоящее время гражданка О.К. привлечена в качестве обвиняемой и в отношении нее избрана мера пресечения в виде «Заключение под стражу».