4 нафар вояга етмаганлар сайр қилиб келиш баҳонасида “Spark”ни олиб қочиб, ЙТҲ содир қилди
Наманган. 2020 йилнинг 18 декабрь куни соат 23:50 да номаълум шахслар Наманган шаҳар Истиқбол МФЙ 1-Баркамол кўчаси 29-уйда жойлашган “Дилрабо Файз” оилавий корхона олдида фуқаро Фозилжон К., томонидан ўзига тегишли “Spark” русумли автомашина калитини ўзида қолдириб, корхонага кириб кетганлигидан фойдаланиб, автомашинани номаълум томонга олиб қочиб кетган.
Олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, мазкур жиноятни вояга етмаганлар 14 ёшли Шерзод Ш., 16 ёшли Акмал Ў., 15 ёшли Неъматжон М., ҳамда 16 ёшли Билол Т., лар томонидан содир этилганлиги аниқланиб, “Spark” русумли автомашина эса Истиқбол маҳалласида “Ваз-2106” автомашинаси билан ЙТҲ содир қилган ҳолатда топилган.
Мазкур ҳолат юзасидан вояга етмаганлар 14 ёшли Шерзод Ш., 16 ёшли Акмал Ў., 15 ёшли Неъматжон М., ҳамда 16 ёшли Билол Т., ларга нисбатан Наманган шаҳри бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 267-моддаси 2-қисми “б” банди (транспорт воситасини олиб қочиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Дастлабки тергов жараёнида, 14 ёшли Шерзод Ш., 16 ёшли Акмал Ў., 15 ёшли Неъматжон М., ва 16 ёшли Билол Т., лар жиноят ишида айбланувчи тариқасида ишда иштирок этишга жалб қилиниб 14 ёшли Шерзод Ш., 16 ёшли Акмал Ў., 15 ёшли Неъматжон М.,ларга нисбатан “уй қамоғи” тарзидаги, 16 ёшли Билол Т., га нисбатан эса “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.

Четверо несовершеннолетних под предлогом прогулки угнали автомобиль “Spark” и совершили дорожно-транспортное происшествие
Наманган. 18 декабря 2020 года в 23:50 неизвестные лица, воспользовавшись тем, что Фозилжон К., оставил принадлежащий ему автомобиль марки «Spark» с ключом в замке зажигания около семейного предприятия «Дилрабо Файз» расположенного около дома № 29 на улице 1-Баркамол махалли Истикбол города Намангана, а сам зашел в данное предприятие, совершили угон данного автомобиля и скрылись с места совершения преступления.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что данное преступление совершили 14-летний Шерзод Ш., 16-летний Акмаль О., 15-летний Нематжон М. и 16-летний Билал Т., а автомобиль «Spark» был обнаружен в махалле «Истикбол», где данные молодые лица на нем совершили ДТП с автомобилем «ВАЗ-2106».
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Намангана в отношении 14-летнего Шерзода Ш., 16-летнего Акмаля О., 15-летнего Нематжона М. и 16-летнего Билала Т. возбужденно уголовное дело по п. «б» ч.2 ст.267 (угон транспортного средства) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В данное время 14-летний Шерзод Ш., 16-летний Акмаль О., 15-летний Нематжон М. и 16-летний Билал Т., привлечены по данному делу в качестве обвиняемых, в отношении 14-летнего Шерзода Ш., 16-летнего Акмаля О., 15-летнего Нематжона М. избрана мера пресечения в виде «домашнего ареста», а в отношении 16-летнего Биллала избрана мера пресечения в виде «Заключения под стражу».
Уважаемые граждане не будьте безразличны к Вашему имуществу. Закрывайте машину на замок и не оставляйте ключи в замке зажигания.