“Шарғункўмир” АЖ Хитой бўлимида ўғрилик...
Сурхондарё вилояти. “Шарғункўмир” АЖнинг Хитой бўлими директорининг молиявий ишлар бўйича ўринбосари Ge Cheng Hui Сариосиё тумани ИИБ бошлиғи номига ариза билан мурожаат қилиб, унда 2021 йилнинг 13 март куни номаълум шахслар томонидан Сариосиё тумани ҳудудида жойлашган “Шарғункўмир” АЖнинг Хитой бўлимига тегишли доимий электр токи ўчганда фавқулодда ҳолатда шошилинч кўмир конини электр энергияси билан таъминловчи генераторнинг жами нархи 17 790 000 сўмлик 2 дона аккумуляторини яширин равишда ўғирлаб кетилганлигини маълум қилган.
Олиб борилган тезкор қидирув ҳаракатлар давомида, ушбу жиноятни АЖ “Шарғункўмир” туннели ишчиси 21 ёшли Сардорбек У., ва муқаддам судланган 28 ёшли Орифжон Ё., лар содир этганликлари, улар ўғирланган 2 дона аккумуляторларни дарахт тагига яшириб қўйганликлари аниқланиб, ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Сариосиё тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Сардорбек У., ва Орифжон Ё.,ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 169-моддаси 2-қисми “в,г” бандлари (Ўғрилик) билан жиноят иши қўзғатилган.

Из Китайского филиала АО «Шаргункумир» совершена кража…
Сурхандарьинская область. Заместитель директора по финансовым вопросам Китайского филиала АО «Шаргункумир» Ge Cheng Hui обратился с заявлением на имя начальника УВД Сырдарьинской области, в котором просил принять меры в отношении неизвестных лиц, которые 13 марта из территории Китайского филиала АО «Шаргункумир» расположенного в Сариасийском района похитили два аккумулятора общей стоимостью 17.790.000 сум, являющихся составной частью генератора снабжающих электроэнергией аварийную угольную шахту в случае отключения электроэнергии.
В ходе проведённых оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что данное преступление было совершено со стороны работника туннеля «Шаргункумир» 21-летним Сардорбеком У. и ранее судимым 28-летним Орифжоном Ё.. Удалось установить, что краденные аккумуляторы злоумышленники спрятали под деревом недалеко от предприятия, которые в последующем были изъяты сотрудниками правоохранительных органов в установленном порядке.
По данному факту со стороны Следственного отделения при ОВД Сариасийского района было возбужденно уголовное дело по пунктам «в,г» части 2 статьи 169 (Кража) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.