Тошкент шаҳри. 2020 йилнинг декабрь ойида 39 ёшли Акмалжон Ю., ўзганинг мулкини фирибгарлик йўли билан қўлга киритиш мақсадида Яшнобод тумани Бойқўрғон МФЙ.,да жойлашган “Wunderkind” хусусий мактаби олдида таниши 28 ёшли Сардор Г., га 5 000 000 000 сўмлик имтиёзли кредит олишида ёрдам беришини, унинг ўзи банкка керакли бўлган ҳужжатларни йиғиб беришини ваъда қилиб, бошланғич тўлов сифатида 10 000 АҚШ доллар пул маблағларини алдов йўли билан олиб, пулларни ўз эҳтиёжига сарфлаб юборган.
Мазкур ҳолат юзасидан Яшнобод тумани бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан муқаддам судланган Акмалжон Ю.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми “а” банди (Фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилиб, гумон қилинувчи тариқасида жалб қилинган.

Обещания получения льготного кредита…
Ташкент. В декабре месяце 2020 года 29-летний Акмалжон Ю., с целью завладения чужого имущества путём обмана, войдя в доверие своему знакомому 28-летнему Сардору Г., пообещал ему помощь в получении льготного кредита на 5 млрд. сум, а также оказать содействие при сборе всех необходимых документов для получения кредита, после чего находясь около частной школы «Wunderkind» расположенной в махалле «Бойкургон» Яшнабадского района, завладел деньгами в размере 10.000 долларов США, после обещанного не выполнил, а полученную сумму потратил на собственные нужды.
По данному факту со стороны Следственного отделения при УКД ОВД Яшнабадского района в отношении Акмалжона Ю. возбужденно уголовное дело по п. «а» ч. 4 ст. 168 (мошенничество) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время Акмалжон Ю. привлечён в качестве подозреваемого.