Ижтимоий тармоқларда “Янгийўлда бегона эркак 8 яшар қизни олиб кетмоқчи бўлди” ном остида тарқалган маълумот юзасидан
Тошкент вилояти. Жорий йилнинг 29 январь куни соат тахминан 12:10 ларда номаълум шахс Янгийўл шаҳри Самарқанд кўчасида жойлашган 10-сонли ўрта таълим мактаби олдидан ўтиб кетаётганида мазкур мактабнинг 1-синф ўқувчиси 2013 йилда туғилган вояга етмаган “С”га “отанга олиб бораман ва бозордан ширинлик (шоколад) олиб бераман, онанг айтди” деб уни алдаш йўли билан қўлидан ушлаб, Самарқанд кўчаси бўйлаб ҳаракатланиб, ушбу кўчанинг темир йўл вокзали олдидан ўтиб келаётганида, уларни ушбу кўчада кабоб тайёрлаб сотувчи Абдулазиз О., кўриб қолганлиги сабабли номаълум шахс “С” ва унинг сумкасини ташлаб ҳодиса жойидан яширинган.
Мазкур ҳолат юзасидан 03.02.2021 йилда Янгийўл шаҳар ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 137-моддаси 2-қисми “а” банди (Одам ўғирлаш) билан жиноят иши қўзғатилган.

По факту распространения в социальных сетях сведений о том, что «в Янгиюле неизвестный мужчина пытался похитить 8 летнюю девочку»
Ташкентская область. 29 января текущего года примерно в 12:10 часов, неизвестное лицо находясь возле общеобразовательной школы №10, расположенной на улице Самарканд города Янгиюль, встретив несовершеннолетнюю «С» 2013 года рождения, которая является ученицей данной общеобразовательной школы, неизвестное лицо путем обмана сказал ей, «твоя мама попросила, чтобы я купил тебе шоколад и отвез тебя к твоему отцу», взяв ее за руки направился по улице Самарканд, когда они прошли через железнодорожный переезд, расположенной на этой улице, в это время их заметил шашлычник Абдулазиз О., после чего неизвестное лицо оставив «С» и ее школьную сумку скрылся место происшествия.
По данному факту Следственным отделом при городе Янгиюля было возбуждено уголовное дело по признакам преступления предусмотренное п.«а» ч.2 ст.137 (Похищение человека) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.