“102” га ёлғон хабар беришнинг оқибати
Фарғона вилояти. 2021 йилнинг 14 апрель куни Тошлоқ тумани Тошлоқ маҳалласида яшовчи 39 ёшли Д.Мансуржон Фарғона вилоят ИИБ га “102” қисқа рақами орқали мурожаат қилиб, унда шу куни соат 09:00 ларда уйининг олдида қолдирган давлат рақами бўлмаган қора рангли, “Gentra” русумли автомашинасини номаълум шахслар томонидан олиб қочилганлигини маълум қилган.
Олиб борилган тезкор-қидирув ҳаракатлари давомида, Д.Мансуржонни автомашинаси олиб қочиб кетилмаганлиги, балки у фуқаро И.Бобурдан “Gentra” русумли автомашинасини сотиб олиб, номига расмийлаштириб, автомашинани шу кунга қадар И.Бобурдан ўзининг эгалигига ололмаётганлиги туфайли, автомашинани бошқа йўллар билан олиш мақсадида, ИИБга ёлғон хабар берганлиги аниқланиб, И.Бобурдан “Gentra” русумли автомашина ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Тошлоқ туман ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Д.Мансуржонга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 237-моддаси 1-қисми (Ёлғон хабар бериш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Таъкидлаш жоизки, бу турдаги жиноятлар учун Жиноят кодекси нормаларига кўра, базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 бараваридан 75 бараваригача миқдорда жарима ёки 2 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси белгиланган.

Последствия ложного сообщения на «102»
Ферганская область. 14 апреля 2021 года на короткую линию “102” УВД Ферганской области обратился 29-летний житель махалли “Ташлак” Ташлакского района Д. Мансуржон и сообщил, что оставленная им в этот день примерно около 09:00 часов автомашина марки «Gentra» была угнана со стороны неизвестных лиц.
В ходе проведённых оперативно-розыскных мероприятий, было установлено, что автомашина принадлежащая Д. Мансуржону не была никем угнана, а данное сообщение молодой человек решил дать в связи с тем, что он приобрёл автомашину “Gentra” у И. Бобумурада и даже переоформил ее на своё имя, однако бывший хозяин машины не спешил отдать купленный у него автомобиль новому владельцу, оказавшись в таком положении Д. Мансуржону пришла идея получить автомашину таким не оригинальным для него самого способом.
После данного ложного сообщения со стороны Д. Мансуржона автомашина “Gentra” была изъята в качестве вещественного доказательства у И. Бобумурода.
По данному факту со стороны Следственного отделения при ОВД Ташлакского района в отношении Д. Мансуржона возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 237 (Ложный донос) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления, законом предусмотрена уголовная ответственность в виде штрафа от 50 до 75 базовых расчетных величин или ограничением свободы от 2-х до 5 лет либо лишением свободы до 5 лет.