Чирчиқда оғуфуруш суд олдида жавоб беради
Тошкент вилояти. 2020 йилнинг 06 июнь куни ИИБ ходимлари томонидан Чирчиқ шаҳри ҳудудида “Қора дори-2020” профилактик тадбирлари жараёнида аниқланишича, 30 ёшли Д.Х. соат 16:00 да Чирчиқ шаҳар Межканальная кўчасида “А” исмли шахс билан учрашиб, ундан 500.000 сўм пулларни “гашиш” гиёхвандлик воситасини олиб келиб бериш эвазига олиб, шу куни соат 19:30 да Чирчиқ шаҳар А.Навоий кўчасида жойлашган “Макро” савдо мажмуаси ёнида бир дона полиэтилен пакетга ўралган 1,02 грамм “гашиш” гиёҳвандлик воситасини сотган вақтида жиноят устида қўлга олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Чирчиқ шаҳар ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Д.Х., га Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 273-моддаси 5-қисми билан жиноят иши қўзғатилган. Дастлабки тергов жараёнида Д.Х. айбланувчи тариқасида жалб қилиниб, унга нисбатан “қамоққа олиш” тарзидаги эхтиёт чораси қўлланилган. Ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Эслатиб ўтамиз, мазкур жиноятни содир этган шахс 10-20 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.

В Чирчике наркоторговец предстанет перед судом
Ташкентская область. 06 июня 2020 года в ходе профилактического мероприятия «Чёрный мак-2020» было установлено, что 30-летний Д.Х. который примерно в 16:00 часов на улице Межканальная города Чирчика, получил у гражданина по имени «А» 500.000 сум в обмен на доставку наркотического средства «гашиш» и тем же вечером в 19:30 часов около торгового комплекса “Макро” расположенного по улице А.Навоий города Чирчика, при передаче 1,09 грамм наркотического средства «гашиш» данному гражданину был задержан с поличным сотрудниками ОВД.
По данному факту Следственным отделом при УВД города Чирчика было возбуждено уголовное дело по ч.5 ст.273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (сбыт наркотических средств в крупном размере). По уголовному делу Д.Х. привлечен в качестве обвиняемого, в отношении него была избрана мера пресечения в виде “заключения под стражу”. В настоящее время ведется предварительное следствие.
Напоминаем, что за совершение вышеуказанного преступления предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком от 10 до 20 лет.