Тўрткўлда катта миқдордаги “трамадол” савдосига чек қўйилди.
Қорқалпоғистон. 2020 йил 18 май куни соат тахминан 07:00 ларда Тўрткўл тумани ИИБ ходимлари томонидан “Қора дори-2020” тадбир давомида, Тўрткўл тумани “Мискин ЙПХ” блок постида, Ж.Б.,ни бошқарувидаги “Cobalt” русумли транспорт воситаси тўхтатилиб, автомашина кўздан кечирилганида, кўп миқдорни ташкил қилувчи 446 дона “Тропикамид” дори воситалари борлиги аниқланиб, ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 27 сентябрь кунги 818-сонли Қарорнинг 1-иловасига кўра “Тропикамид” дори воситаси кучли таъсир қилувчи модда эканлиги кўрсатилган.
Терговга қадар текширув давомида, автомомбиль йўловчиси С.Н. ўз кўрсатмаларида, ушбу 446 дона “Тропикамид” кучли таъсир қилувчи моддаси фуқаро Ш.А.,га тегишли эканлиги, у ўз яшаш уйида “Трамадол” психотроп моддасини сақлаётганлиги ҳақида баён қилишган.
Ҳолат юзасидан Тўрткўл тумани ИИБ ҳузуридаги тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 2511-моддаси 3-қисми (Кучли таъсир қилувчи ёки заҳарли моддаларни қонунга хилоф равишда муомалага киритиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Жиноят иши бўйича Ш.А.,нинг Ш.Рашидов кўчасидаги яшаш хонадонида ўтказилган тинтув тергов ҳаракати давомида 3 (уч) дона “Тропикамид” кучли таъсир қилувчи моддаси ва оқ рангли пакетда 248 ўрамдаги 2 минг 480 дона “Трамадол Ланнахер Трамадол 50 мг” воситаси, қора рангли пакетга ўралиб, скочланган ҳолатда сақланаётган жами 236 дона “Регапен” воситаси ҳамда жами 50.000 сўм пуллар борлиги аниқланиб, ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.

В Турткульском районе пресечен сбыт "Тропикамида" в крупном размере
Каракалпакистан. 18 мая 2020 года примерно в 07:00 часов в ходе проведения специального мероприятия "Чёрный мак-2020", на блок посту "Мискин" Турткульского района был остановлен и досмотрен автомобиль марки "Cobalt", находившийся под управлением Ж.Б., в ходе досмотра было обнаружено наличие 446 штук лекарственных препаратов "Тропикамид", которые были изъяты в установленном порядке
Согласно Приложению №1 к Постановлению Кабинета Министров № 818 от 27 сентября 2019 года, “Тропикамид” относится к сильнодействующим препаратам.
В ходе доследственной проверки пассажир автомобиля С.Н. указал, что обнаруженные сильнодействующие препараты “Тропикамид” принадлежат Ш.А. который помимо этого хранит у себя дома психотропное вещество “Трамадол”.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Турткульского района возбуждено уголовное дело по ч. 3 ст. 2511 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Незаконный оборот сильнодействующих или ядовитых веществ в крвпном размере).
При обыске жилища Ш.А., расположенного улице Ш.Рашидова, были обнаружены 3 шт. сильнодействующих препаратов, 248 свёртков с 2 тыс. 480 шт препарата “Трамадол Ланнахер Трамадол 50 мг”, 236 шт препарата “Регапен” и 50.000 сум, который изъяты в качестве вещественных доказательств.