Аввал яқин бўлиб, сўнг товламачилик қилди
Андижон вилояти. 2021 йилнинг 26 февраль куни 17 ёшли Оматой Т.,нинг аризасига кўра, вилоят ИИБ ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида, 21 ёшли Сардор А., таниши Оматой Т.,нинг сир сақланиши лозим бўлган фотосуратларини “Instagram”, “Facebook” ва бошқа ижтимоий тармоқларга жойламаслиги эвазига 1.000 АҚШ доллари талаб қилиб, Андижон шаҳар Бобуршоҳ кўчаси ҳудудида Оматой Т.,дан талаб қилинган пулдан 500 АҚШ доллари пул маблағларини товламачилик йўли билан олаётган вақтида ушланиб, ушбу пуллар ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Андижон шаҳар ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Сардор А.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 165-моддаси 1-қисми (Товламачилик) билан жиноят иши қўзғатилиб, гумон қилинувчи тариқасида жалб қилинган.
Таъкидлаш жоизки, Жиноят кодексининг нормаларига кўра, жиноятни содир этган шахс 3 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.

Вошёл в доверие и совершил преступление
Андижанская область. 26 февраля текущего года с заявлением в правоохранительные органы обратился 17-летний Оматой Т., в котором просил принять меры в отношении его знакомого 21-летнего Сардор А., который под угрозами не распространения через социальные сети «Instagram», «Facebook» его личных фотографий, которые он хотел бы сохранить в тайне, путем вымогательства требовал у него денежные средства в размере 1.000 долларов США. В ходе оперативного мероприятия, проведенного на основании заявления Оматоя Т., на улице Бобуршоха города Андижана был задержан Сардор А. в момент получения у Оматоя А. денежных средств в размере 500 долларов США.
По данному факту со стороны Следственного отделения при УКД УВД города Андижана в отношении Сардора А. было возбужденно уголовное дело по ч. 1 ст. 165 (вымогательство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время по данному уголовному делу Сардор А. привлечён в качестве подозреваемого.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде ограничения свободы от 3 до 5 лет либо лишение свободы от 3 до 5 лет.