Капсулалар ичидаги ноқонуний ашёлар аниқланди, вазни арзимаган бўлсада, улар учун камида 10-20 йилгача жазо тайинланиши мумкин
Самарқанд вилояти. 2021 йилнинг 09 январь куни соат 17:00 ларда Самарқанд туман ИИБ ходимлари томонидан гиёҳвандлик воситаларини ноқонуний равишда айланмасини олдини олиш мақсадида ўтказилган тезкор тадбир давомида, ИИБ ходимларида шубҳа уйғотган фуқаро Жаҳон Ш., шахсий тинтув қилинган вақтида, унинг ёнидан 6 дона оқ-қизил рангли капсула олиниб, ушбу капсулаларни “Машҳур” исмли шахсдан олинганлиги аниқланган.
Тезкор тадбир давом эттирилиб, Самарқанд тумани “Обод” маҳалласида яшовчи фуқаро 35 ёшли Машҳур К., тадбирга харидор сифатида жалб қилинган фуқарога оқ қоғозга ўралган 17 дона оқ рангли думалоқ шаклдаги таблеткаларни 360.000 сўмга сотган вақтида ИИБ ходимлари томонидан ушланиб, ИИБ биносига келтирилиб, холислар иштирокида шахсий тинтув қилинган. Шахсий тинтув вақтида Машҳур К.,нинг эгнида бўлган курткасининг ўнг чўнтагидан “Нафтизин” номли елим идиш ичидан 23 дона оқ рангли думалоқ шаклдаги таблеткалар, 1 дона оқ-қизил рангли капсула аниқланиб, ашёвий далил тариқасида ҳужжатлаштирилиб олинган.
Суд-кимёвий экспертиза хулосасига кўра, тадбир давомида Машхур К.,дан олинган оқ қоғозга ўралган 17 дона оқ рангли думалоқ шаклдаги таблетка ва “Нафтизин” номли елим идишда бўлган 23 дона оқ рангли таблеткалар таркибида «Трамадол» гиёҳвандлик моддалари мавжудлиги, умумий соф оғирлиги 6.05 граммга тенг эканлиги, 6 дона оқ-қизил рангли капсула таркибида «Прегабалин» мавжудлиги, уни наркотик ва психотроп моддаларни сақлаш ва сотиш учун махсус лицензияга эга бўлган дорихоналар томонидан сотилиши мумкинлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Самарқанд тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Машҳур К., га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 273-моддаси 5-қисми (кўп миқдордаги гиёҳвандлик воситаларини сотиш) билан жиноят иши қўзғатилган.

Выявлены незаконные вещества в капсулах, хотя их вес незначителен наказанием за это может послужить лишения свободы от 10 до 20 лет
Самаркандская область. 09 января 2021 года в 17:00 часов, сотрудниками ОВД Самаркандского района, при проведении оперативного мероприятия направленных на выявления лиц занимающихся незаконным оборотом наркотических средств, был остановлен гражданин Жахон Ш., вызвавший своим поведением подозрение у сотрудников правоохранительных органов, в ходе его личного досмотра его одежды, у него были обнаружены 6 капсул бело-красного цвета, которые он приобрёл у гражданина по имени “Машхур”.
В ходе дальнейшего проведенного оперативного мероприятия, был задержан житель махалли «Обод» Самаркандского района 35-летний Машхур К., в момент продажи 17 круглых таблеток, завёрнутых в белую бумагу условному покупателю за 360.000 сум. После чего Машхур К. был доставлен в здание ОВД, где в присутствии понятых был произведен его личный досмотр, в ходе которого в правом кармане его куртки были обнаружены таблетки в количестве 23 штук и одна красно-белая капсула, которые были изъяты в качестве вещественных доказательств.
Согласно заключения судебно-химической экспертизы установлено, что вещества изъятые у гражданина Машхура К., в количестве 17 штук обвернутые в белый лист бумаги и таблетки изъятые из его правого кармана в количестве 23 штук содержат в своем составе наркотическое средство “Трамадол” общий вес которых составляет 6,05 грамм, капсулы красно-белового цвета в количестве 6 штук содержат в своем составе “Преагабалин”, которые разрешены для продажи и хранения в аптеках имеющих специальную лицензию на реализацию данных лекарств содержащих в своем составе наркотические или психотропные вещества.
По данному факту Следственным отделением при ОВД Самаркандского района в отношении Машхура К. возбуждено уголовное дело по признакам преступления предусмотренного ч. 5 ст. 273 (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт в крупных размерах) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.