Гиёҳвандлик воситасини тайёрлаган шахслар қўлга тушди
Тошкент вилояти. 2020 йилнинг 27 июнь куни Юқоричирчиқ тумани ИИБ ходимлари томонидан ўтказилган “Қора дори-2020” тадбири давомида 22 ёшли Б.Ш. ва С.И., лар Юқоричирчиқ тумани Балиқчи маҳалласидаги қабристон ёнида жойлашган дала майдонида “наша” ўсимлигига ўхшаш гиёҳвандлик моддасини ўзлари истеъмол қилишлари учун қозонда қовуриб турганлиги аниқланиб, ашёвий далиллар баённома асосида расмийлаштириб олинган.
Судга оид кимёвий экспертизаси хулосасига кўра, С.И. ва Б.Ш., дан олинган модда ёғда қовурилган вазни 1.506 граммни ташкил қилган “марихуана” гиёҳвандлик воситаси эканлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Юқоричирчиқ тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 276-моддаси 2-қисми «а» банди (кўп миқдорда гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда тайёрлаш, эгаллаш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар) билан жиноят иши қўзғатилган.
Олиб борилган тергов ҳаракатлари давомида Б.Ш. ва С.И., лар ушбу гиёҳвандлик воситасини ўзлари бир ҳафта давомида истеъмол қилишлари учун тайёрлаганликлари аниқланган. Дастлабки тергов ҳаракатлари аниқланган.

Задержаны при приготовлении наркотическо средства
Ташкентская область. 27 июня 2020 года при проведении специального мероприятия «Чёрный мак-2020», сотрудниками ОВД Юкаричирчикского района было установлено, что 22-летние Б.Ш. и С.И. на открытой площадке около кладбища махаллинского схода граждан Баликчи Юкаричирчикского района обжаривали в казане схожее с марихуаной вещество, которое было изъято в качестве вещественного доказательства.
Согласно заключению судебно-химической экспертизы, изъятые у Б.Ш. и С.И. обжаренное в масле вещество является наркотическим средством «марихуана» весом 1.506 грамм.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Юкаричирчикского района возбуждено уголовное дело по п. «а» ч.2 ст.276 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта в крупном размере).
В ходе предварительного следствия было установлено, что Б.Ш. и И.С. изготовили данное вещество для личного потребления и что данное вещество намеревались употребить путем приёма внутрь в течении недели. Предварительное следствие продолжается.