O‘zbekiston Respublikasi IIV delegatsiyasining Vetnam Sotsialistik Respublikasiga tashrifi
Joriy yilning 23–28 sentyabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi IIVning Toshkent shahar IIBB boshlig‘i o‘rinbosari, polkovnik Doniyor Toshxo‘jaev boshchiligidagi delegatsiyasi Vetnam Sotsialistik Respublikasida bo‘ldi.
Yurtimizda jamoat tartibini saqlash tizimida olib borilayotgan islohotlar, jumladan, «Xavfsiz poytaxt» konsepsiyasi bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, xususan, jamoat tartibini saqlash kuchlarining deyarli etmish foizini kechki va tungi vaqtga jalb qilish orqali tashkil etilgan tunu kun uch smenali patrul rejimi vetnamlik hamkasblarda katta qiziqish uyg‘otdi. Huquqbuzarliklarning o‘z vaqtida oldini olish va ularni bartaraf etish maqsadida ichki ishlar organlari bo‘linmalari, birinchi galda, jamoat tartibini saqlash kuchlari patrul guruhlarining hodisa joyiga yoki tashvishli xabar kelgan joyga zudlik bilan etib kelishini ta’minlovchi mexanizm ham ularni bee’tibor qoldirmadi.
Shuningdek, mezbonlar mamlakatimizda yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash sohasida, jumladan, 2018–2022 yillarda O‘zbekiston Respublikasida yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash konsepsiyasi doirasida olib borilayotgan ishlarni yuqori baholashdi. Jamoatchilik e’tiborini yo‘llardagi xavfsizlik muammosiga qaratish, avtotransport vositalarisiz harakatlanish mumkin va zarur ekanini namoyish etish, yo‘l harakati ishtirokchilarini yo‘l harakati qoidalariga rioya qilishga ommaviy da’vat etish maqsadida «Yo‘l harakati xavfsizligi kuni» va har oyda bir marta «Avtomobilsiz kun» aksiyasini o‘tkazish joriy qilingani o‘ta ahamiyatli ekani qayd etildi.
Uchrashuvlar davomida Vetnam Jamoat xavfsizligi vazirligi va uning bo‘linmalari faoliyati, jamoat tartibini saqlash sohasida olib borilayotgan islohotlar, shuningdek, jamoat xavfsizligi organlarining xizmatni o‘tash tartibi haqida batafsil ma’lumot taqdim etildi. Vetnamda jinoyatchilikning barcha ko‘rinishlariga qarshi kurashni amalga oshiruvchi Politsiya bosh boshqarmasi butun mamlakat hududida ichki ishlar organlari tarkibiy bo‘linmalariga boshchilik qiladi.
Uchrashuvlar chog‘ida vetnamlik hamkasblar O‘zbekiston Respublikasi IIV delegatsiyasi vakillarini Vetnam politsiyasini isloh etishning quyidagi asosiy yo‘nalishlari bilan tanishtirdi:
Birinchidan, Vetnam rahbariyati korrupsiyaga qarshi kurashish masalalariga alohida e’tibor qaratadi. So‘nggi yillar ichida korrupsiyaga qarshi kurashish sohasiga oid turli darajadagi 90 ga yaqin qonun hujjatlari, jumladan, Jinoyat kodeksining yangi tahriri, «Korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish to‘g‘risida», «Davlat auditi to‘g‘risida», «Inspeksiya to‘g‘risida», «SHikoyatlarni tartibga solish to‘g‘risida», «Pul o‘zlashtirishning oldini olish va unga qarshi kurashish to‘g‘risida»gi qonunlar, 2020 yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan Milliy korrupsiyaga qarshi strategiya va boshqa me’yoriy-huquqiy hujjatlar qabul qilindi.
Bundan tashqari, 2017 yilda korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha samarali chora-tadbirlardan biri sifatida turli darajadagi davlat muassasalaridagi mingdan ortiq lavozimlar uchun daromad va chiqimlarni majburiy deklaratsiya qilish mexanizmi joriy etildi.
Ikkinchidan, ijobiy tajriba sifatida kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish mexanizmlari amalga tatbiq etildi. Vetnam internet shiddat bilan rivojlanib borayotgan 20ta davlatdan biri hisoblanadi. Ayni damda mamlakatda 64 million (aholining 69 foizi) internetdan foydalanuvchilar mavjud. Davlat, jamiyat va shaxsning o‘ta muhim manfaatlarini himoyalash maqsadida joriy yilning 19 iyunida 7 bob va 43 ta moddadan iborat, 2019 yilning 1 yanvaridan kuchga kirishi belgilangan «Kiberxavfsizlik to‘g‘risida»gi qonun qabul qilindi.
Kiberxavfsizlikni ta’minlash masalasi dolzarblik kasb etgani bois Jamoat xavfsizligi vazirligi tuzilmasida Kiberxavfsizlik va yuqori texnologiyalardan foydalangan holda jinoyatchilikka qarshi kurashish departamenti tashkil etildi. SHu yilning birinchi yarim yilligida Departament xodimlari tomonidan 4500 dan ortiq xakerlik harakatlari va internet orqali davlat axborot tizimlariga nisbatan 6,5 mingga yaqin virusli hujumning oldi olindi, aybdor shaxslarga nisbatan 500 ga yaqin jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Xavfsizlik organlari va politsiya mutaxassislarining axborot xavfsizligi sohasidagi tayyorgarligi maxsus yo‘nalishlarga ega bo‘lgan Xalq politsiya akademiyasida amalga oshiriladi.
Uchinchidan, 2015 yil 27 noyabr kuni Vetnamda 2019 yilning 1 yanvaridan kuchga kirishi nazarda tutilgan 3 qism, 26 bob va 426 ta moddadan iborat va yangi tahrirdagi Jinoyat kodeksi qabul qilindi.
Yаngi tahrirdagi Jinoyat kodeksiga jinoiy jazoning «ogohlantirish» kabi turi kiritildi. U arzimas jinoyat (davlatimiz qonunchiligida – jamiyat uchun katta xavf tug‘dirmagan jinoyat) sodir etgan shaxslarga nisbatan qo‘llanilishi mumkin. Jinoiy jazo qo‘llamagan holda, mahkumning jazosini engillatish holatlari va tuzalish imkoniyati mavjud (Vetnam JK 34-m.).
SHuningdek, yangi tahrirdagi Jinoyat kodeksida yuridik shaxslar uchun jinoiy javobgarlik belgilangan. YUridik shaxslarga nisbatan 5 turdagi jazo qo‘llaniladi: jarima (50 mln. dongdan kam bo‘lmagan miqdorda); faoliyatning tugatilishi (yuridik shaxslarning inson, tabiat, jamoat xavfsizligi va tartibiga zarar keltiruvchi bir yoki bir necha turdagi faoliyatini 6 oydan 3 yilgacha to‘xtatish); faoliyatni tugatish (yuridik shaxslarning odamlar hayoti va sog‘lig‘iga, tabiat, jamoat xavfsizligi va tartibiga zarar etkazuvchi, etkazilgan ziyon oqibatlarini bartaraf etishning iloji bo‘lmagan bir yoki bir necha turdagi faoliyatini yoinki butun boshli faoliyatini to‘xtatish); muayyan sohalarda faoliyat yuritishni taqiqlash (sud taqiq etilgan aniq sohalarni belgilab, 1 yildan 3 yilgacha muddat tayinlaydi); kapital jalb etishni taqiqlash (sud 1 yildan 3 yilgacha muddatga taqiq belgilaydi).
To‘rtinchidan, Vetnamda haydovchilik guvohnomasini olish uchun qat’iy talablar belgilangan: avtotransport vositalari xilini aniq chegaralash, shuningdek, har bir ruxsat turi uchun individual amal qilish muddati va yosh chegarasini belgilash imkonini beruvchi haydovchilik guvohnomalarining differensial tizimi (A1, A2, A3, A4, V1, V2, C, D, E, F va boshqalar) qo‘llaniladi, avtomobil boshqarish bo‘yicha haydovchilik guvohnomasini olish uchun 6 oydan kam bo‘lmagan muddatda o‘qish (mopedlardan tashqari, ular uchun guvohnoma olishning engillashgan tartibi (1 oydan kam muddatga) belgilangan), imtihon topshirish, shuningdek, transport solig‘ini to‘lash lozim.
Beshinchidan, sifatli pulli avtomobil magistral yo‘llarining mavjudligi xususiy investitsiyalarning jalb etilishi va davlat-xususiy sheriklik aloqalarining yo‘lga qo‘yilishi uchun mustahkam poydevordir. Vetnamda 2010–2020 yillarda yo‘l tarmoqlarini rivojlantirish strategiyasi va 2030 yilgacha rivojlanish istiqboli bilan pulli magistral yo‘llar tarmog‘i joriy etildi. Magistral yo‘llarning har 100 kilometrida to‘lov qabul qilish shoxobchalari tashkil etilgan.
Vetnamda qaysi viloyatligini inobatga olgan holda, pulli magistral yo‘llarda tezlik soatiga 50 km.dan 120 km.gacha etib belgilangan. Pulli yo‘llarda sifatli asfalt yotqizilgan, yo‘lning ikki chetida begonalarning kirishidan himoyalovchi to‘siqlar o‘rnatilgan, yoritish ustunlari, mototsikl va velosipedlar uchun alohida yo‘lak (magistral yo‘llar ular uchun bepul), haydovchilarga texnik yordam ko‘rsatish markazlari mavjud.

Представители делегации МВД Узбекистана Посетили Вьетнам
В сентябре сего года делегация Министерства внутренних дел Республики Узбекистан во главе с заместителем начальника ГУВД г. Ташкента полковником Д. Ташхаджаевым посетила с ознакомительной поездкой Социалистическую Республику Вьетнам. Члены делегации провели встречи с руководителями и представителями подразделения Министерства общественной безопасности Вьетнама.
Следует отметить, что вьетнамская сторона выразила интерес к проводимым коренным реформам в системе МВД Узбекистана, в частности касаемо мер по реализации Концепции «Безопасная столица», в том числе круглосуточного трехсменного режима патрулирования с привлечением в вечернее и ночное время суток не менее 70 процентов сил обеспечения общественного порядка. Особый интерес был проявлен к механизму обеспечения максимально быстрого прибытия к месту происшествия подразделений органов внутренних дел, в первую очередь патрульных групп сил обеспечения общественного порядка, в целях своевременного предупреждения и пресечения правонарушений.
Также вьетнамская сторона высоко оценила проводимые реформы в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, в том числе в рамках Концепции обеспечения безопасности дорожного движения в Республике Узбекистан на 2018–2022 годы. Была озвучена важность внедрения порядка проведения еженедельного дня безопасности дорожного движения и ежемесячной акции «День без автомобиля», направленных на привлечение общественного внимания к проблеме безопасности на дорогах, демонстрацию того, что передвижение без автотранспортных средств возможно и необходимо, публичный призыв к соблюдению правил дорожного движения всеми его участниками.
По итогам проведенных встреч была получена подробная информация о деятельности Министерства общественной безопасности Вьетнама и его структурных подразделений, проводимых реформах в сфере охраны общественного порядка, а также порядка несения службы органами общественной безопасности. Структурными подразделениями органов внутренних дел на территории всей страны руководит Главное управление полиции, осуществляющее борьбу со всеми видами преступлений.
В ходе встреч вьетнамская сторона проинформировала представителей делегации МВД Республики Узбекистан об основных тенденциях реформирования полиции Вьетнама.
Как было отмечено, руководство Социалистической Республики Вьетнам уделяет особое внимание вопросам борьбы с коррупцией. Так, за последние годы было принято около 90 актов законодательства различного уровня в сфере борьбы с коррупцией, в том числе новая редакция Уголовного кодекса, законы «О предотвращении и борьбе с коррупцией», «О государственном аудите», «Об инспекции», «Об урегулировании жалоб», «О предотвращении и борьбе с отмыванием денег», Национальная антикоррупционная стратегия на период до 2020 года и другие. Также в 2006 году создано специализированное антикоррупционное агентство – Центральный руководящий комитет по борьбе с коррупцией.
Кроме того, в качестве одной из эффективных мер по предотвращению коррупции в 2017 году был внедрен механизм обязательного декларирования доходов и расходов для более 1 000 должностей в государственных учреждениях различных уровней.
В качестве положительного опыта были презентованы механизмы борьбы с киберпреступностью. Так, Вьетнам является одной из 20 стран, в которых стремительно развивается Интернет. В настоящее время во Вьетнаме – 64 млн пользователей Интернета (69 процентов его населения). В целях защиты важнейших интересов государства, общества и личности 19 июня нынешнего года принят Закон «О кибербезопасности», состоящий из 7 глав и 43 статьей, который вступит в силу 1 января 2019 года.
С учетом актуальности обеспечения кибербезопасности в структуре Министерства общественной безопасности создан специальный Департамент кибербезопасности и борьбы с преступностью с использованием высоких технологий. За первое полугодие сего года силами Департамента успешно предотвращено более 4 500 хакерских и около 6,5 тысячи вирусных атак на государственные информационные системы через Интернет, а также возбуждено около 500 уголовных дел в отношении виновных лиц.
Подготовка специалистов органов безопасности и полиции в сфере информационной безопасности осуществляется в Академии народной полиции, где имеется специальное направление.
27 ноября 2015 года принята новая редакция Уголовного кодекса Вьетнама, который состоит из 3 частей, 26 глав и 426 статей и вступает в силу с 1 января 2019 года.
Новая редакция Уголовного кодекса ввела новый вид уголовного наказания как «предупреждение», которое может быть применено в отношении лиц, совершивших незначительное преступление
(в законодательстве Узбекистана – преступления, не представляющие большой общественной опасности), имеются обстоятельства, смягчающие наказание, и имеется возможность исправления осужденного без назначения уголовных наказаний (ст. 34 УК Вьетнама).
Также новым Уголовным кодексом установлена уголовная ответственность для юридических лиц. В отношении юридических лиц применяются
5 видов наказания: штраф, приостановление деятельности (приостановление от 6 месяцев до 3 лет одного или нескольких видов деятельности юридических лиц, которые причиняют вред человеку, природе, общественной безопасности и порядку), прекращение деятельности (прекращение одного или нескольких видов, или же полностью всей деятельности юридических лиц, которая причиняет вред жизни и здоровью группы людей, природе, общественной безопасности и порядку, последствия причинения которого невозможно восстановить), запрет на осуществление деятельности в определенных сферах (суд определяет конкретные сферы запрета и устанавливается сроком от 1 до 3 лет), запрет на привлечение капитала (суд устанавливает запрет сроком от
1 до 3 лет).
Примечательно то, что во Вьетнаме установлены весьма жесткие требования для получения водительских удостоверений: применяется дифференциальная система водительских удостоверений, позволяющая четко разграничить типы автотранспортных средств, а также установить индивидуальные сроки действия и возрастные ограничения для каждого вида разрешения. Для получения водительских удостоверений на вождение автомобилей нужно учиться не менее 6 месяцев (за исключением мопедов, для которых установлен упрощенный порядок (менее 1 месяца) получения удостоверений), необходимо сдать экзамены, а также оплатить транспортный налог.
Наличие качественных платных автомобильных магистральных дорог заложило прочный фундамент для привлечения частных инвестиций и налаживания государственно-частного партнерства. Стратегией развития сети дорог Вьетнама на период 2010–2020 годы и с перспективой до 2030 года введена сеть платных магистральных дорог. На каждых 100 километрах магистральных дорог установлены пункты приема оплаты. На платных магистральных дорогах ограничение скорости составляет от 50 до 120 км/ч с учетом провинций Вьетнама. Платные дороги имеют качественное асфальтовое покрытие, заграждения с двух сторон для защиты от проникновения на дорогу посторонних, освещение, отдельная полоса для мотоциклов и велосипедов (магистральные дороги бесплатны для них), центры для оказания технической поддержки водителям.
В ходе визита члены нашей делегации и вьетнамские коллеги поделились наработанным опытом, обсудили ряд актуальных вопросов, поставили задачи на перспективу сотрудничества.