Namanganda qoʼshni Qirgʼizistondan noqonuniy olib oʼtilgan giyohvandlik vositasi ushlandi
Namangan. 2020 yil 03 iyul kuni soat 23:00 da 59 yoshli S.K. Qirg‘iziston Respublikasi fuqarosi «M» ismli shaxs bilan jinoiy til biriktirib bojxona nazoratini chetlab, «M»ning yordamida Qirg‘iziston Respublikasi bilan O‘zbekiston Respublikasini ajratib turuvchi, bojxona nazorati o‘rnatilmagan “Norin” daryosi orqali, daryoning Qirg‘izistondagi qirg‘og‘idan O‘zbekistondagi qirg‘og‘iga qarab, baliq tutishga mo‘ljallangan qarmoq yordamida «gashish» гиёҳвандлик vositasini олиб o‘tkazganidan so‘ng, S.K. ushbu гиёҳвандлик vositasini yashash uyi darvozaxonasiga олиб borib, yashirib qo‘ygan.
Shundan so‘ng, S.K. o‘zining tanishi 44 yoshli R.A. bilan jinoiy til biriktirib, 2020 yil 05 iyul kuni 513,53 gramm «gashish» гиёҳвандлик vositasini 3.500 AQSH dollariga sotayotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Shuningdek, shu kunning o‘zida S.K., ning yashash xonadoni xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganida, yashash uyida 0,21 gramm “marixuana”, 13,47 gramm «gashish» va 0,74 gramm “ko‘knor somoni” гиёҳвандлик vositalarini saqlab kelganligi aniqlanib, mazkur vositalar protsessual tartibda rasmiylashtirib olingan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 273-moddasi 5-qismi (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni ko‘p miqdorda qonunga xilof ravishda sotish)bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda Uchqo‘rg‘on tuman IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan tergov harakatlari олиб borilib, S.K. va R.A., lar gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilinib, ularga nisbatan “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Tergov harakatlari davom ettirilmoqda.

В Намангане задержано лицо сбывавшее наркотики полученные через соседнюю Киргизию
Наманганская область. 03 июля 2020 года примерно в 23:00 59-летний С.К., сговорившись с гражданином Кыргызской Республики по имени “М”, в обход государственной границы пронесли на территорию Республики Узбекистан наркотическое средство «гашиш», гражданин Киргизии «М» находясь на киргизской стороне берега реки Нарын, разделяющей две республики через рыбацкую удочку переправил наркотическое средство на узбекскую сторону берега реки, где данное средство принял С.К. и упрятал данное средство у себя дома.
После этого, С.К. сговорившись со своим знакомым 44-летним Р.А., 05 июля текущего года при сбыте 513,53 грамм наркотического средства
«гашиш» за 3.500 долларов США, были задержаны с поличным.
Кроме этого при осмотре дома С.К. было обнаружено, что последний хранил у себя 0,21 грамм «марихуаны», 13,47 грамм «гашиша» и 0,74 грамма «маковой соломки», которые были изъяты в присутствии понятых в процессуальном порядке.
По данному факту возбуждено уголовное дело по ч.5 ст.273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время предварительное следствие проводит Следственный отдел при ОВД Учкурганского района, С.К. и Р.А. привлечены в качестве подозреваемых и задержаны в процессуальном порядке. Предварительное следствие продолжается.