Talabalar safidan o‘chirilgan “firibgar”
Toshkent shahri. 2020 yilning 26 yanvar kunidan 09 mart kuniga qadar bo‘lgan vaqt oralig‘ida, 27 yoshli Ilhomjon E., Olmazor tumanida joylashgan “Yoshlar Ittifoqi” binosi oldida, Samarqand viloyatidan kelgan tanishlari Gavhar K. va Asatullo A.,larga o‘zini “Xalq taʼlimi vazirligida” tarjimon deb tanishtirib, ularga O‘zbekiston Milliy Universitetining “Biologiya va kimyo” fakultetining sirtqi taʼlim bo‘limiga “super kontrakt” asosida qabul bo‘layotganligini, 12 ta o‘rin ochilib, ushbu o‘rinlarni to‘ldirish vazifasi unga yuklatilib, o‘zining tanishlariga yordam berishini “atigi 3 barobar miqdorda "super kontrakt” to‘lovini amalga oshirishlarini aytib ishonchiga kirib, ulardan jami 3.500 AQSH dollari miqdoridagi pullarni aldov yo‘li bilan olib, pullarni o‘z ehtiyoji yo‘lida sarflab yuborgan.
Mazkur holat yuzasidan Olmazor tumani IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan Ilhomjon E.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “B” bandi (Firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, Ilhomjon E., tergovga kelishdan bo‘yin tovlab yashirinib yurganligi tufayli, unga nisbatan qidiruv eʼlon qilingan.
Olib borilgan tezkor qidiruv harakatlari natijasida Ilhomjon E., Yakkasaroy tumani hududida IIB xodimlari tomonidan ushlangan.
Tergov harakatlari davomida aniqlanishicha, Ilhomjon E., Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutida tahsil olib, keyinchalik talabalar safidan o‘chirilganligi maʼlum bo‘lgan.

Был студентом, стал мошенником
Такшент. В период с 26 января по 09 марта 2020 года, 27-летний Илхомжон Э. в целях завладения чужим имуществом, путем обмана и злоупотребления доверием, находясь возле здания “Союза молодежи” расположенного в Алмазарском районе, представился Гавхар К. и Асатулле А., приехавших из Самаркандской области, переводчиком работающим в “Министерстве народного образования” во время беседы Илхомжон Э. сказал, что на него возложена обязанность заполнения 12 новых мест на факультете «Биологии и химии» Национального Университета Узбекистана, уточнив, что на данном факультете идёт набор на основании “супер контракта” на получение образования в заочной форме. Увидев заинтересованность Гавхар К. и Асатуллы А. пообещал им зачислить их в данный университет, после чего попросил оплатить их заранее сумму “супер контракта” в 3-х кратном размере, таким образом обманным путём завладел у Гавхара К. и Асатуллы А. денежными средствами в размере 3.500 долларов США, но после не выполнив данное им обещание вырученные деньги, потратил на собственные нужды.
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД Алмазарского района в отношении Илхомжона Э. было возбуждено уголовное дело по п. “б” ч.3 ст.168 (мошенничество) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в связи с тем, что Илхомжон Э. скрылся от следствия, в отношении него был объявлен розыск.
В ходе проведённых оперативно-розыскных мероприятий со стороны сотрудниками правоохранительных органов Илхомжон Э. был задержан на территории Яккасарайского района.
Следствием было установлено, что Илхомжон Э. в настоящее является безработным и никогда не был сотрудником вышеуказанного министерства, а ранее обучался в Ташкентском институте инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, откуда был отчислен.