2018 yil 19 oktyabr kuni ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o'tkazilgan “Qoradori-2018” keng qamrovli tezkor tadbir davomida, Toshkent shahar Shayxontohur tumanida yashovchi fuqaro Sh.G’.ning uyi ko'zdan kechirilganda, uy tomida og’irligi 1 kg. 135,79 grammga teng bo’lgan “marixuana” giyohvandlik vositasini kelgusida o'tkazish maqsadini ko'zlamay, qonunga xilof ravishda saqlab kelganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 276-moddasi 2-qismi “a” bandi (ko‘p miqdorda giyohvandlik vositalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlamay, qonunga xilof ravishda tayyorlash, saqlash, egallash, tashish yoki jo‘natish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

19 октября 2018 года, в Шайхантахурском районе города Ташкента, при проведении оперативных мероприятий «Чёрный Мак–2018», направленные на выявление лиц, занимающихся незаконным оборотом наркотических средств, при осмотре жилища гражданина Ш.Г., на чердаке было обнаружено и изъято наркотическое вещество «марихуана» весом 1 кг. 135,79 гр., которое незаконно хранил, без цели сбыта.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом “а” части 2 статьи 276 (незаконное хранение наркотических средств без цели сбыта в крупном размере) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время проводятся следственные действия.