2018 yil 13 dekabr kuni ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o'tkazilgan “Qoradori-2018” keng qamrovli tezkor tadbir davomida, Sirdaryo viloyat Guliston shahrida yashovchi fuqaro J.T.ning uyi ko'zdan kechirilganda, u uyida og’irligi 1 kilogramm 5 grammga teng bo’lgan “marixuana” giyohvandlik vositasini kelgusida o'tkazish maqsadida qonunga xilof ravishda saqlab kelganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 25,273-moddasi 5-qismi (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni ko’p miqdorda qonunga xilof ravishda sotishga suiqasd qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

13 декабря 2018 года, в городе Гулистан Сырдарьинской области, при проведении оперативных мероприятий «Чёрный Мак–2018», направленных на выявление лиц, занимающихся незаконным оборотом наркотических средств, при осмотре жилища гражданина Ж.Т., было обнаружено и изъято наркотическое вещество «марихуана» общим весом 1 килограмм 5 грамм, которое он незаконно хранил, с целью сбыта.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного частью 5 статьи 25,275 (покушение на незаконную продажу наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ в крупных размерах) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.