2018 yil 26 oktyabr kuni ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o'tkazilgan “Qoradori-2018” keng qamrovli tezkor tadbir davomida, fuqaro I.Sh. Sirdaryo viloyati Sirdaryo tumani hududida arizachi fuqaro A.A.ga og’irligi 1 kilogramm 293 grammga teng bo’lgan “marixuana” giyohvandlik vositasini 5.000.000 so’mga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 273-moddasi 5-qismi (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni ko‘p miqdorda qonunga xilof ravishda sotish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

26 октября 2018 года, в Сырдарьинском районе Сырдарьинской области, при проведении оперативных мероприятий «Чёрный Мак–2018», направленных на выявление лиц, занимающихся незаконным оборотом наркотических средств, задержан гражданин И.Ш. в момент продажи заявителю А.А. наркотического средства «марихуана» весом 1 килограмм 293 грамм за 5.000.000 сумов, которое было изъято в качестве вещественного доказательства.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного частью 5 статьи 273 (незаконная продажа наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ в крупных размерах) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время проводятся следственные действия.