2018 yil 10 noyabr kuni ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o'tkazilgan “Qoradori-2018” keng qamrovli tezkor tadbir davomida, fuqaro A.J. Xorazm viloyati Urganch tumani hududida arizachi fuqaro A.S.ga og’irligi 0,25 grammga teng bo’lgan “gashish” giyohvandlik vositasini 170.000 so’mga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 273-moddasi 2-qismi (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o'tkazish maqsadini ko'zlab qonunga xilof ravishda tayyorlash, olish, saqlash va boshqa harakatlar qilish, shuningdek ularni qonunga xilof ravishda o'tkazish, ozginadan ko'p miqdorda sodir etilgan bo'lsa) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

10 ноября 2018 года, в Ургенчском районе Хорезмской области, при проведении оперативных мероприятий «Чёрный Мак–2018», направленных на выявление лиц, занимающихся незаконным оборотом наркотических средств, задержан гражданин А.Ж. в момент продажи заявителю А.С. наркотического средства «гашиш» весом 0,25 грамм за 170.000 сумов, которое было изъято в качестве вещественного доказательства.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного частью 2 статьи 273 езаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт в размерах, превышающих небольшой) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.