Eski kelishmovchilikning bozordagi yechimi
Toshkent shahri. 2021 yilning 11 mart kuni soat 15:00 larda 19 yoshli Shahzod Q., Uchtepa tumani O‘rikzor MFY.,da joylashgan O‘rikzor bozori hududidan o‘tib ketayotib, u yerda eski tanishi 23 yoshli Kamol D.,ni ko‘rib qolib, u bilan bog‘liq eski kelishmovchiliklarni eslab, jamoat joyida bo‘la turib, uni turli uyatli so‘zlar bilan haqorat qilib, qo‘lidagi temir bo‘lagi bilan boshi va tanasining turli joylariga urib jarohat yetkazgan. Natijada Kamol D., bosh miya ochiq jarohati olgan.
Mazkur holat yuzasidan Uchtepa tumani bo‘yicha IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan Shahzod Q.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 277-moddasi 2-qismi “a, v” bandlari (Bezorilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, protsessual tartibda ushlangan.
Taʼkidlash joizki, bu turdagi jinoyatlar uchun Jinoyat kodeksining normalariga ko‘ra, 300 soatdan 360 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki 1 yildan 3 yilgacha ozodlikni cheklash yoxud 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanadi.

Давние разногласия разрешённые на базаре
Ташкент. 11 марта 2021 года в 15:00 часов 19-летний Шахзод К. проходя по территории базара «Урюкзар» расположенного в Учтепинском районе, встретил своего давнего знакомого 23-летнего Камола К. и вспомнив давние разногласия произошедшими между ними, пренебрегая правилами поведения в обществе стал оскорблять его нецензурной бранью, после начал наносить удары по различным частям тела своему обидчику металлическим предметом находившемся у него в руке. В результате Камол Д. получил телесные повреждения в виде открытой черепно-мозговой травмы.
По данному факту со стороны Следственного отделения УКД ОВД Учтепинского района в отношении Шахзода К. было возбужденно уголовное дело по пунктам «а,в» части 2 статьи 277 (хулиганство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и он был задержан в процессуальном порядке.
Следует отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде обязательных общественных работ от 300 до 360 часов или ограничением свободы от 1 года до 3-х лет либо лишением свободы до 3-х лет.