2018 yil 12 oktyabr kuni soat taxminan 11:00da, noma’lum shaxs Namangan viloyat Uychi tumanida joylashgan “Uychi” dehqon bozori oldida bo’la turib, fuqaro S.F.ni kuch ishlatish bilan qo’rqitib, uning qo’lidagi “Samsung” rusumli uyali telefon apparatini tortib olib, hodisa joyidan yashiringan.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tergov-tezkor tadbirlari natijasida, ushbu jinoyatni fuqaro M.B. sodir etganligi aniqlanib, u ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166-moddasi 2-qismi “a” bandi (talonchilik, ya’ni hayot va sog‘liq uchun xavfli bo‘lmagan zo‘rlik ishlatish bilan qo’rqitib, o‘zganing mulkini ochiqdan-ochiq talon-toroj qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Грабеж раскрыт по "горячим следам"
12 октября 2018 года примерно в 11:00 часов, неустановленное следствием лицо, находясь на ринке «Уйчи» расположенного на территории Уйчинского района Наманганской области, открыто похитило мобильный телефон марки «Samsung», принадлежащий С.Ф., после чего скрылось с места преступления.
В ходе проведения следственно-оперативных мероприятий сотрудниками органов внутренних дел было установлено, что данное преступление совершил гражданин М.Б., у которого изъято в качестве вещественного доказательства мобильный телефон потерпевшего.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом «а» части 2 статьи 166 (грабеж, то есть открытое хищение чужого имущества, с угрозой применения насилия, не опасного для жизни или здоровья) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.