Metan gaz baloni portlashi natijasida avtobusda yong'in yuzaga keldi
2018 yil 18 sentyabr kuni soat 07:30da, V. ismli shaxs boshqaruvidagi “ISUZI” rusumli avtobusiga Kogon tumanida joylashgan “ZELICH OIL GAZ” metan gaz quyish shahobchasidan yoqilg'i quyib, “Kogon-Qorovulbozor” yo'nalishi bo'yicha A-380 avtomobil yo'lining 201 kilometrida harakatlanib, avtobusning gaz baloni portlashi natijasida avtobusda bo'lgan 5 nafar fuqarolar og'ir tan jarohatlari bilan hodisa joyida vafot etgan, 21 nafar yo'lovchilar turli xil darajadagi tan jarohatlari bilan shifoxonaga yotqizilgan.
Mazkur holat yuzasidan O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 259-moddasi 2-qismi “a,b” bandlari bilan (yong'in xavfsizligi qoidalarining shu qoidalar bajaralishi uchun mas'ul bo'lgan shaxs tomonidan buzilishi odam o'lishiga va boshqa og'ir oqibatlar kelib chiqishiga sabab bo'lsa) jinoyat ishi qo'zg'atilgan bo'lib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Из-за взрыва газового баллона в автобусе погибло пятеро человека в Коганском районе Бухарском области
18 сентября 2018 года примерно 07:30 часов, гражданин В., на автобусе марки “ISUZI”, после заправки на метановой заправке «ZELICH OIL GAZ» двигаясь по автотрассе А-380 «Когон-Коровулбозор» на 201 километре, расположенного на территории Коганского района Бухарской области, произошел взрыв газового балона в автобусе марки «ISUZI», в результате, которого погибло пятеро пассажиров и 21 человек пострадали.
По данному факту следственным управлением при УВД Бухарской области возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктами «а,б» части 2 статьи 259 (нарушение правил пожарной безопасности лицом, ответственным за их выполнение, повлекшее смерть человека и иные тяжкие последствия) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.