Rashk nimalarga olib keldi
2018 yil 9 sentyabr kuni soat taxminan 00:20da, U.N. Surxondaryo viloyat Termiz tuman hududida, noma'lum shaxs turmush o'rtog'i S.X.ni uyiga kuzatib qo'yganligi sababli, rashk oqibatida S.X.ning qorin va ko'krak qismlariga pichoq bilan urib, og'ir tan jarohati etkazgan. Natijada S.X. olgan tan jarohatlari bilan shifoxonada vafot etgan. U.N. ushlangan.
Shuningdek, shu kuni soat taxminan 05:00da, U.A. Uzun tumanidagi uyida rashk oqibatida birga yashagan turmush o'rtog'i A.A.ning ko'krak qismiga pichoq bilan urib, og'ir tan jarohati etkazgan. Natijada A.A. hodisa joyida vafot etgan. U.A. ushlangan.
Mazkur holatlar yuzasidan O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 97-moddasi 1-qismi (qasddan odam o'ldirish) bilan jinoyat ishlari qo'zg'atilib, prokuratura organi tomonidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

К чему приводит ревность...
09 сентября 2018 года примерно в 00:20 часа, У.Н. житель Термезского района Сурхандарьинской области, находясь у себя дома, увидев свою жену С.Х. возвратившуюся поздно домой с неизвестным мужчиной, на почве ревности, нанёс ей ножевые ранения в область грудной клетки и живота.
В результате чего С.Х. была госпитализирована, но несмотря на оказанную ей медицинскую помощь, она не приходя в сознание скончалась.
За совершение данного преступления У.Н. задержан.
Так же, в этот же день, примерно 05.00 часов,  У.А. житель Узунского района Сурхандарьинской области, находясь у себя дома, в ходе ссоры со своей женой А.А., на почве ревности нанёс ей ножевое ранение в область грудной клетки, отчего последняя скончалась на месте.
За данное преступление У.Н. задержан.
По данным фактам возбуждены уголовные дела по признакам преступлений, предусмотренного частью 1 статьи 97 (умышленное убийство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и расследуется органами прокуратуры.