“Yengil” daromad og’ir oqibatlarga olib keladi
2018 yilning yanvar oyi oxirlarida fuqaro R.M. Toshkent shahar Chilonzor tuman hududida fuqaro A.A.ga Sergeli tumanida qurilayotgan ko’p qavatli uylardan 3 xonali xonadon olib berishga va’da berib, buning evaziga oldindan 35.000.000 so’m miqdoridagi pullarni olib, bergan va’dasini bajarmay, qo’lga kiritilgan pul mablag’larini o‘z ehtiyojlariga sarflab yuborgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 2-qismi “a” bandi (firibgarlik, ya’ni aldash yoki ishonchni suiiste’mol qilish yo’li bilan o’zganing mulkini yoki o’zganing mulkiga bo’lgan huquqni ancha ko’p miqdorda qo’lga kiritish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

«Лёгкие» деньги ведут к тяжёлым последствиям
В конце января месяца 2018 года гражданин Р.М., находясь на территории Чиланзарского района города Ташкента, пообещав гражданину А.А. купить трехкомнатную квартиру в одном из многоэтажных домов, построенных в Сергелийском районе, обманным путём завладел его деньгами в размере 35.000.000 сумов, после чего не выполнив обещанное, потратил денежные средства на свои нужды.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренное пунктом «а» части 2 статьи 168 (мошенничество, то есть завладение чужим имуществом или правом на чужое имущество путем обмана или злоупотребления доверием, совершенное в значительном размере) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.