Jinoyat uchun jazo muqarrarligi ta’minlandi
Joriy yilning 09 aprel kuni soat taxminan 09:00 da, muqaddam sudlangan, 1997 yilda tug‘ilgan fuqaro Sh.Sh., tanishlari 1998 yilda tug‘ilgan I.S. va 1997 yilda tug‘ilgan M.X.lar bilan o‘zaro oldindan jinoiy til biriktirib, bir guruh bo‘lib, yuzlariga niqob, qo’llariga qo’lqop kiyib, arqon bilan qurollanib, Toshkent viloyati, Olmaliq shahrida yashovchi F.N.ning uyiga devor oshish yo’li bilan g‘ayriqonuniy ravishda kirib, F.N.ning yotoqxonada uxlab yotgan qizi, voyaga yetmagan 2001 yilda tug‘ilgan K.A.ga hujum qilib, o‘ldirish bilan qo‘rqitib, uning qo‘llarini tanasining orqa qismiga o‘zlari bilan olib kelgan arqon yordamida bog‘lab, uyda bo‘lgan jami 7.200.000 so‘mlik mol-mulklarni talon-toroj qilib, hodisa sodir bo’lgan joydan yashirinishgan.
Mazkur holat yuzasidan Olmaliq shahar IIB huzuridagi Tergov bo’limi tomonidan Sh.Sh., I.S. va M.X.larga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 3-qismi “v” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Jinoyat ishi bo‘yicha olib borilgan dastlabki tergov davrida Sh.Sh., I.S. va M.X.larga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 3-qismi “v” bandi bilan ayblov e’lon qilinib, “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi tanlangan va dastlabki tergov ayblov xulosasini tuzish bilan tamomlanib, jinoyat ishi sud muhokamasiga yuborilgan.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Olmaliq shahar sudining hukmiga ko‘ra, Sh.Sh., I.S. va M.X.lar Jinoyat kodeksining 164-moddasi 3-qismi “v” bandida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, Sh.Sh.ga nisbatan 11 yil, M.X.ga 10 yil va I.S.ga 7 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.

Лиц совершивших разбойное нападение привлекли к уголовной ответственности
09 апреля нынешнего года примерно 09:00 часов, ранее судимый Ш.Ш., 1997 года рождения, по предварительному сговору со своими знакомыми И.С., 1998 года рождения и М.Х., 1997 года рождения, будучи в одной преступной группе, с целью хищения чужого имущества, с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, надев маски и перчатки, противоправным образом перелезли через стену и проникли в жилище гражданки Ф.Н. проживающей в городе Алмалыке Ташкентской области, после чего связав её несовершеннолетнюю дочь К.А. 2001 года рождения, при помощи веревки, которую так же принесли с собой, похитили бутовую технику и другие драгоценные вещи на общую сумму 7.200.000 сум, после чего скрылись с места совершения преступления.
По данному факту со стороны Следственного отдела при УВД города Алмалыка в отношении Ш.Ш., И.С. и М.Х. было возбуждено уголовное дело по пункту «в» части 3 статьи 164 УК Республики Узбекистан.
В ходе предварительного следствия по данному уголовному делу Ш.Ш., И.С. и М.Х. были предъявлены обвинения по пункту «в» части 3 статьи 164 УК Республики Узбекистан и в качестве меры пресечения обвиняемым было избрано «заключение под стражу». По итогам предварительного следствия по уголовному делу было составлено обвинительное заключение с направлением уголовного дела в суд для рассмотрения.
Согласно приговору суда по уголовным делам города Алмалыка, Ш.Ш., И.С. и М.Х. были признаны виновными в совершении преступления предусмотренного пунктом «в» части 3 статьи 164 УК Республики Узбекистан и каждому из них было назначено наказание в соответствии с их ролью в совершенном преступлении. Таким образом суд счел справедливым назначить в отношении Ш.Ш. 11 лет лишения свободы, 10 лет лишения свободы для М.Х. и 7 лет лишения свободы в отношении И.С.