Talonchilik jinoyatini to‘qib chiqargan shaxs endilikda gumon qilinuvchi
Tergov jarayonida aniqlanishicha: 2020 yilning 25 dekabr kuni taxminan soat 00:30 da Qashqadaryo viloyati Kitob tumani “Zilolbuloq” ko‘chasida yashovchi Oybek X., IIBga ariza bilan murojaat qilib, unda “Shaxrisabzfarm” MCHJga qarashli bo‘lgan “Damas” rusumli avtomashinani Boysun tumani “Munchoq” mahallasi hududidan o‘tuvchi «M-39»-yo‘lining 1360 km.da boshqarib ketayotgan vaqtida, “Cobalt” avtomashinasida bo‘lgan 2 nafar nomaʼlum shaxslar avtomashinani to‘xtashib, u avtomashinani qulflab olgani sababli avtomashina oynalarini sindirib, unga zo‘rlik ishlatib, 32.500.000 so‘m va 700 AQSH dollar pul mablag‘larini nomaʼlum shaxs tortib olib ketganligini bildirib, unga nisbatan chora ko‘rishni so‘ragan.
Mazkur holat yuzasidan Boysun tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166-moddasi 2-qismi “G” bandi (talonchilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilgan.
Tergov harakatlari natijasida jabrlanuvchining murojaatida ko‘rsatilgan jinoiy holat sodir etilmagani, u avtomashinada MCHJ,ga tegishli bo‘lgan pul mablag‘larini o‘zlashtirib olish maqsadida talonchilik holatini to‘qib chiqarganligi va avtomashina oynalarini o‘zi sindirib pul mablag‘larini yashirib qo‘ygani, u IIBga jinoyat sodir etilganligi haqida yolg‘on xabar berganligi aniqlangan.
Tergov jarayonida O‘zbekiston Respublikasi JKning 166-moddasi 2-qismi “v” bandidan (talonchilik) O‘zbekiston Respublikasi JKning 237-moddasi 1-qismiga (yolg‘on xabar berish) qayta malakalanib, ushbu kuni Oybek X., ning ko‘rsatuvlari hodisa sodir bo‘lgan joyda tekshirilib, tekshiruv davomida Oybek X. tomonidan yashirib qo‘yilgan pul mablag‘lari ashyoviy dalil sifatida hujjatlashtirib olinib, Oybek X. O‘zbekiston Respublikasi JKning 237-moddasi 1-qismi bilan gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilingan.

Лицо, сфабриковавшее ограбление, теперь сам подозреваемый
Установлено, что 25 декабря 2020 года около 00:30 часов житель Китабского района Кашкадарьинской области Ойбек Х., обратился с заявлением в правоохранительные органы с просьбой о принятии мер в отношении двоих неизвестных ему лиц, которые в этот же день, когда Ойбек Х. будучи под управлением автомашины марки «Damas» принадлежащего ООО «Шахрисабзфарм» проезжал махаллю «Мунчок» Байсунского района, на 1360 км. трассы М-39 двое неизвестных под управлением которых был автомобиль марки «Cobalt» белого цвета, догнав его автомобиль, заставили остановится на краю дороге, на что Ойбек Х. остановив автомашину закрыл двери автомашины изнутри, но несмотря на это один из неизвестных сломав окно автомобиля применив в отношении него силу завладели находящимися в салоне деньгами в размере 32.500.000 сум и 700 долларов США после чего скрылись с места совершения преступления.
По данному факту Следственным отделением при ОВД Байсунского района в отношении двух неустановленных лиц было возбужденно уголовное дело по п. «г» ч.2 ст.166 (грабёж) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В результате проведённых следственных действий было установлено, что инцидента указанного в заявлении потерпевшего не было, что он сам же с целью завладения денежными средствами принадлежащих ООО “Шахрисабзфарм” сфабриковал ограбление в отношении себя, разбив окна автомашины и спрятал данные деньги, тем самым дал ложное сообщение в правоохранительные органы.
В ходе следствия данное уголовное дело было переквалифицировано с пункта «в» части 2 статьи 166 (грабеж) Уголовного кодекса Республики Узбекистан на часть 1 статьи 237 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (ложный донос). В тот же день показания Ойбека X. были проверены на месте совершения преступления, спрятанные с его стороны деньги изъяты в качестве вещественных доказательств. По данному делу Ойбек Х. привлечён в качестве подозреваемого.