Kannabis o’simligini yetishtirgan shaxs qo’lga olindi
2018 yil 1 oktyabr kuni Toshkent viloyati Angren shahrida ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o‘tkazilgan “Qoradori-2018” tezkor tadbir davomida M.I. yashash manzilida 14 tup “kannabis” o’simligini ekib yetishtirib, uyining tom qismida 2 kilogramm 800 grammga teng “marixuana” va 40 grammga teng “ko’knori” giyohvandlik vositasini qonunga xilof ravishda saqlab kelganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 270-moddasi 1-qismi va 276-moddasi 2-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlariga kirishilgan.

Милиция задержала хозяина плантации конопли
1 октября 2018 года, при проведении широкомасштабного мероприятия «Черный мак-2018», сотрудниками органами внутренних дел дома гражданина М.И., было изъяты 14 кустов конопли, наркотическое вещество «марихуана» весом 2 кг. 800 гр. и «кукнор» весом 40 гр. которые он незаконно выращивал и хранил без цели сбыта.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 270 (культивирование, то есть незаконный посев или выращивание растения каннабис) и пунктом «а» части 2 статьи 276 (незаконное изготовление, хранение наркотических средств без цели сбыта в крупном размере) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.