Hodisa joyida qoldirilgan kurtka jinoyat fosh etilishiga sabab bo‘ldi
Farg‘ona viloyati. 2021 yilning 27 mart kuni soat 02:30 larda ikki nafar nomaʼlum shaxslar Toshloq tumani “Katta ko‘cha” MFY.,da yashovchi 38 yoshli Komiljon U.,ning xonadoniga yuzlariga niqob kiygan holda g‘ayriqonuniy ravishda kirib, turmush o‘rtog‘i 34 yoshli Shahzoda U., va unga hujum qilgan vaqtlarida, Komiljon U., ularning birini ushlab olgan vaqtida, ikkinchi nomaʼlum shaxs oshxona pichog‘ini olib, uning bosh, chap kurak va chap biqin sohalariga jarohat yetkazib, hodisa joydan yashiringanlar.
Mazkur holat yuzasidan Toshloq tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 3-qismi “v” bandi (Bosqinchilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hodisa joyi ko‘zdan kechirilganda nomaʼlum shaxslarning biriga tegishli erkaklar kurtkasi va finka pichog‘i ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirib olingan.
Olib borilgan tezkor qidiruv harakatlari davomida, hodisa joyidan olingan erkaklar kurtkasi 27 yoshli Abduqahhor Q.,ga tegishli ekanligi aniqlanib, uning vaqtincha yashash joyi tintuv qilinganda niqob sifatida foydalanilgan ayollar kolgotkasi, qaychi, skotch o‘rami va kolgotka paketlari ashyoviy dalil tariqasida rasmiylashtirib olinib, Abduqahhor Q., ning o‘zi va jinoiy sherigi 23 yoshli Jasurxo‘ja O‘.,lar ushlanganlar.

Оставленная на месте происшествия куртка помогла в раскрытии преступления
Ферганская область. 27 марта 2021 года примерно в 02:30 часов двое неизвестных лиц с целю хищения чужого имущества надев на лица маски, противоправно проникли в дом 38-летнего Комилжона У. расположенного в махалле «Катта куча» Ташлакского района, после чего напали на хозяина дома и его 34-летнюю супругу Шахзоду У. В момент нападения Комилжону У. удалось схватить одного из грабителей, увидев, что сообщник пойман второй злоумышленник схватил кухонный нож и нанес им телесные повреждения по голове, левому плечу и в левую часть бедра хозяину дома после чего оба злоумышленника скрылись с места происшествия.
По данному факту со стороны Следственного отдела при ОВД Ташлакского района в отношении неизвестных лиц было возбужденно уголовное дело по п. «в» ч. 3 ст. 164 (Разбой, совершённый с противоправным проникновением в жилище, хранилище или иное помещение) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе осмотра места преступления в качестве вещественных доказательств были изъяты куртка, принадлежащая одному из грабителей и финский нож, оставленный злоумышленниками на месте преступления.
В ходе проведённых оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что оставленная на месте преступления куртка принадлежит 27-летнему Абдукаххору К., в ходе проведения обыска по его временному месту жительству в качестве вещественных доказательств были изъяты женские колготки, которые были использованы в качестве масок, ножницы, скотч и пакеты от колготок. После чего Абдукаххор К. и его сообщник 23-летний Жасурхужа У. были задержаны.