2019 yil 15 iyul kuni taxminan soat 20:30 larda, Sirdaryo viloyat va Oqoltin tuman IIB JQB xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida, 201 gramm marixuanna giyohvand vositasini sotish uchun ketayotgan fuqaro Furqat I.ni jinoyat ustida qo‘lga olishgan.
Mazkur holat yuzasidan Oqoltin tuman IIB huzuridagi Tergov guruhi tomonidan Furqat I.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 25,273-moddasi 5-qismi (Ko‘p miqdorda giyovandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab qonunga xilof ravishda tayyorlash, olish, saqlash va boshqa harakatlar qilish, shuningdek ularni qonunga xilof ravishda o‘tkazishga suiqasd qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Dastlabki tergov jarayonida unga nisbatan ushbu modda bilan ayblov e'lon qilinib, “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Tergov yakuniga ko‘ra, jinoyat ishi ayblov xulosasi bilan sud muhokamasiga yuborilgan.
2019 yil 22 noyabr kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Sayxunobod tuman sudi tomonidan fuqaro Furqat I. ushbu jinoyatni sodir etganlikda aybdor deb topilib, unga 5 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.

Получил срок за намерение нажиться на наркотиках.
15 июля 2019 года примерно в 20:30 часов в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками ОУР УВД Сырдарьинской области и ОВД Акалтынского района был задержан Фуркат И. при попытке сбыта 201 грамма наркотических средств вида марихуана.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Акалтынского района возбуждено уголовное дело по ст.25, ч.5, ст.273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт, в крупном размере). Фуркат И. был привлечен к участию в качестве обвиняемого по соответствующим статьям и в отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Дело с обвинительным заключением было передано в суд по подсудности.
22 ноября 2019 года Суд по уголовным делам Сайхунабадского района признал Фуркат И. Виновным по ст.25, ч.5, ст.273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и назначил наказание в виде лишения свободы сроком на 5 лет и 6 месяцев.